Vaše těhotenství se pomalu blíží ke konci. Děloha již neroste (zmenšuje se pouze objem plodové vody) a děťátko je úplně vyvinuté, nyní bude nabírat už jen vrstvy podkožního tuku. Mizí některé z těhotenských problémů, ale mohou se objevit jiné. Tělo se pomalu připravuje na porod.
37. týden těhotenství z pohledu matky
Do stanoveného termínu porodu zbývá jen pár týdnů. 37. týden těhotenství přináší budoucí mamince jednu velmi pozitivní zprávu: děloha začíná sestupovat dolů a ztrácejí se problémy s dýcháním. Děloha ovšem více tlačí na močový měchýř, což vyvolává častější nutkání na močení.
Žena se cítí neohrabaná, více se potí a polévají ji vlny horka. Všechny tyto problémy jsou způsobené vyšší váhou. Průměrný přírůstek hmotnosti těhotné ženy pro 37. týden těhotenství se pohybuje okolo 12 kg. Dobrá zpráva ale je, že do porodu už se váha příliš nezvýší.
37. týden těhotenství přináší pro mnoho žen nepříjemné překvapení v podobě nepravidelných kontrakcí, tzv. poslíčků (odborně Braxton – Hicksovy kontrakce). Děloha se tak připravuje na porod. Někdy mohou být kontrakce tak silné, že je žena nucena navštívit porodnici, odkud je zase odeslána domů. Ale je lepší přijet dvakrát zbytečně, než jednou pozdě. Poslíčky můžete odlišit od pravých kontrakci tím, že si lehnete do vany plné teplé vody. Pokud stahy povolí nebo zmizí, s největší pravděpodobností ještě rodit nebudete.
Na návštěvu těhotenské poradny by vás měl lékař zvát minimálně 1x týdne. 37. týden těhotenství vám prodlouží návštěvu v poradně o tzv. kardiotokografické vyšetření plodu (KTG). Sleduje se vitalita miminka a případná děložní činnost. Můžete slyšet tlukot srdce svého drobečka.
37. týden těhotenství z pohledu dítěte
Od tohoto týdne již děloha neroste, což se ale nedá říci o dítěti. Nyní váží asi 3 kg a měří 47 cm. Stále však nabírá na hmotnosti a to nejrychleji za celé období těhotenství. Každý další týden přibere zhruba čtvrt kila. Díky tomu se ovšem zmenšuje jeho životní prostor. Miminko se proto začíná více hýbat a častěji kope.
37. týden těhotenství přináší dítěti také víceméně pravidelný denní režim. Střídají se období aktivity s časem spánku. Jestliže se dítě nehýbe delší dobu nebo se naopak hýbe příliš, navštivte pro jistotu porodnici. Obojí může být známkou tísně.
37. týden těhotenství je období, ve kterém se narozené dítě považuje již za donošené. Nemá problémy s dýcháním a do inkubátoru se obvykle umísťuje jen kvůli udržení tělesné teploty. Dítě už umí křičet, kašlat, škytat i sát mateřské mléko. Reaguje na chlad i teplo. Má vyvinutý čich i chuť. Poznává známé hlasy a reaguje na ně.
Začíná se tvořit kožní maz. Roste obočí i řasy a některé děti mohou mít i 2-4 cm dlouhé vlásky. Na hrudníku dochází k vyklenování prsních bradavek, a to jak u holčiček, tak u chlapců. Chlapci by také již měli mít varlata sestouplá do šourku. Ale může k tomu dojít i po porodu.
Podívejte se také jak probíhá 40. týden těhotenství.