38. týden těhotenství: Miminko v těle matky už jenom dolaďuje formu

Už máte trému? To nevadí, tréma, obavy či netrpělivost, které někdy dokonce přehluší těšení, to jsou pocity pro 38. týden těhotenství docela obvyklé. Jestlipak jste již navštívila ambulanci porodnice, kterou jste si vybrala k porodu? A zdali alespoň dva lidé – řidiči s vozem – z vašeho okolí drží noční pohotovost, aby vás mohli do porodnice zavést?

38. týden těhotenství znamená jen čekání

Na vašem těle už 38. týden těhotenství nezanechá nějaké patrné změny. Tělo pozvolna tak zvaně „pracuje k porodu“, zatím jen klidně a nijak bouřlivě. Zřejmě už máte sestouplou dělohu, to je jev, který nepocítíte nijak jinak, než se vám chce ještě častěji na malou stranu. Některým ženám se lépe dýchá, protože se uvolní tlak na bránici.

Probíhající 38. týden těhotenství je asi tak krajní mezí, kdy byste se měla kontaktovat s nemocnicí, v níž chcete rodit. S největší parvěděpodobností vám tam udělají kontrolní vyšetření a pozvou na další kontrolu (obvykle za týden). Budete mít čas poznat se se zdravotnickým personálem porodnice.

I když by se děťátko mělo narodit až za dva (respektive čtyři) týdny, může se mu na svět chtít jít rychleji. Počítejte s tím. Požádejte dva spolehlivé ze svého okolí, kteří to s vámi až do porodu “potáhnou“ a budou připravení odvézt vás do porodnice. Kdyby nikdo takový ve vašem okolí nebyl, vůbec to nevadí, zavoláte si sanitku. Ale v každém případě nezapomínejte mít mobilní telefon nabitý. A buďte naprosto bez obav. Na telefonní čísla integrovaného záchranného systému se dovoláte i bez kreditu.

Lepší dvakrát zbytečně než jednou pozdě

Můžete se s tát, že vás stále sílící „poslíčky“ vyplaší natolik, že se necháte odvézt do porodnice předčasně. Vůbec nic se neděje, prostě zase odjedete domů. Ale nebuďte vy, ani vaše okolí, méně ostražití. Lepší je jet zbytečně brzo než pozdě. Nikdo se na vás zlobit nebude.

V poradně pro těhotné jste zřejmě dostala instruktážní leták, co všechno si s sebou vzít do porodnice. Tašku s výbavičkou pro miminko a a šatstvem a hygienickými potřebami pro sebe již máte dávno sbalenou a přichystanou na viditelném místě. Nezapomeňte na desky s doklady. Na cestu do porodnice si vezměte i peněženku, zřejmě v ní budete mít nejdůležitější doklady, které sebou nosíte kdykoliv jdete ven – občanský průkaz a kartičku zdravotní pojišťovny.

S otcem dítěte – a hlavně sama se sebou – si znovu nechte projít hlavou, zda jste děťátku správně zvolili jméno, 38. týden těhotenství ještě může ledacos změnit.

Jestli jste tak dosud neučinila, máte v 38. týdnu těhotenství poslední čas vybrat svému miminku dětského lékaře. Měla byste se s ním domluvit na jeho první návštěvě po vašem návratu z porodnice (lékaři tak činí většinou do 48 hodin po vašem příchodu s dítětem domů).

Miminko je ve 38. týdnu už dokonalý chlapík a v maminčině bříšku už jen „dolaďuje formu“.Už má v podstatě porodní míru a váhu.

Podívejte se na následujicí 39. týden těhotenství.

Zanechte odpověď