39. týden těhotenství

Těhotenství ženy je skoro u konce. Na těle jsou už patrné všechny známky pokročilého těhotenství: břicho je zakulacené, prsa zvětšená a obličej a nohy oteklé. Začínají se objevovat první příznaky blížícího se porodu.

39. týden těhotenství z pohledu matky

V tomto období se žena obvykle cítí velmi podrážděná a unavená. Toužebně očekává porod, i když někdy ji provázejí i obavy, jestli ho zvládne. Se vzrůstající nelibostí odráží poznámky svého okolí o tom, jestli už nerodí. Znovu se objevují sny o porodu či novorozeném miminku. Je to zcela přirozené. Tělo a mysl se jen vyrovnává se stresem. Sny nemohou v žádném případě ovlivnit příchod nebo průběh porodu.

Děloha klesá směrem dolů. 39. týden těhotenství také znamená sestup hlavičky dítěte hlouběji do pánve. U prvorodiček k tomu dochází někdy i o týden či dva dříve. Děloha se již nezvětšuje a jak dítě roste, zmenšuje se pouze objem plodové vody.

39. týden těhotenství provází i četnější kontroly u lékaře, obvykle 1-2x do týdne. Součástí vyšetření je měření krevního tlaku, vyšetření moči a kardiotokogram (KTG), který sleduje činnost dělohy a vitalitu dítěte. Lékař také do zprávy zapisuje otevření děložního hrdla. Nález 0 znamená, že porod ještě nezačal. Nález 1-2 znamená počátek otevírání, ale i tak může být porod záležitostí ještě několika dní. Při nálezu 6-8 je žena obvykle odeslána do porodnice a nález 10 říká, že dítě se velmi brzy narodí.

39. týden těhotenství – příprava na porod

Porod už může přijít opravdu každým okamžikem. Dítě je plně vyvinuté, takže 39. týden těhotenství by měl ženu přimět, aby důkladně kontrolovala známky blížícího se porodu. Mezi ně patří např. odtok plodové vody, pravidelné stahy (opakující se po 10 minutách a méně) a průjem. Do porodnice se doporučuje odjet také při déletrvající bolesti břicha, prudké bolesti hlavy spojené s rozostřeným viděním a také při velmi nízké nebo naopak příliš intenzívní aktivitě dítěte.

39. týden těhotenství z pohledu dítěte

Vývoj miminka je již zcela dokončený. Nyní jen nabírá na hmotnosti. Každý den až do porodu dítě přibere odhadem 28 gramů. Nyní váží asi 3500 gramů a měří 49 cm. 39. týden těhotenství tedy pro případného novorozence znamená zcela běžný termín porodu. Dítě obvykle není nutné umísťovat do inkubátoru ani mu jinak pomáhat.

V tomto týdnů opadává z miminka první chmýří, tzv. lanugo, které zůstává jen na zádech a ramenech. Hlavička, jedna z největších částí těla, není ještě úplně srostlá, což jí usnadňuje průchod porodními cestami. Jednotlivé kosti jsou spojené jen pevnou blánou a úplně srostou až po 1. roce života.

Sací reflex i uchopovací reflex je plně vyvinutý, dítě je tedy zcela připraveno opustit prostředí dělohy. Vlasy se zpevňují a při porodu mohou měřit i 2-4 cm. Některé děti se ale mohou narodit úplně bez vlasů. Probíhající 39. týden těhotenství také zajistí dostatečné zásobení dítěte protilátkami. Další protilátky získá prostřednictvím kojení, takže bude plně chráněno po dobu nejméně čtyř měsíců po narození.

Podívejte se také na následujicí 40. týden těhotenství.

Zanechte odpověď