Období těhotenství se nezadržitelně blíží ke konci. Únavné dny poznamenané nepohodlím z rostoucího bříška brzy nahradí předzvěst radostného očekávání. Miminko je touto dobou již plně vyvinuté a porod proto může přijít každým okamžikem.
40. týden těhotenství z pohledu matky
Termín porodu
40. týden těhotenství již téměř uzavírá třetí trimestr. Termín porodu stanovený lékařem ovšem berte jako orientační. Odhadem se v termínu narodí pouhých 5% dětí. Prvorodičky mají navíc sklon k přenášení. Pokud neporodíte do 12 dní po termínu, nastoupíte do porodnice, kde vám porod vyvolají. Příliš dlouhé přenášení je nebezpečné kvůli stárnutí placenty, která přestává fungovat a ohrožuje dítě.
Časté prohlídky
I proto patří 40. týden těhotenství mezi velmi intenzivně sledovaná období. Na prohlídku budete chodit každý třetí den i častěji. Kontroluje se poloha plodu, otevírání děložního hrdla, provádí se ultrazvuk k ověření vitality dítěte a také se při každé prohlídce podrobíte kardiotokogramu, který umožňuje lékaři sledovat ozvy dítěte a případné děložní stahy.
Jak nastartovat porod
Jestliže chcete porod urychlit, zapomeňte na posedávání v křesle. Prospějí vám delší procházky v nenáročném terénu, ale i intenzivnější domácí práce, samozřejmě podle vašich možností. Nevěřte pověrám tvrdícím, že věšení záclon nebo luxování způsobuje zamotání pupeční šňůry. Dítě je již v tuto dobu ve své konečné poloze, obvykle hlavou dolů. 40. týden těhotenství je vhodný i pro sexuální hrátky. Samozřejmě ve vhodných polohách. Navíc prostaglandiny obsažené ve spermatu urychlují dozrávání děložního hrdla..
40. týden těhotenství z pohledu dítěte
Miminko v děloze je v tomto týdnu již plně vyvinuté a připravené na život mimo tělo matky. V děloze se většinou otočí do polohy hlavou dolů. To je velmi důležité, protože hlavička má o 2 cm větší obvod než hrudník a svým tlakem napomáhá správnému otevírání porodních cest. Při nesprávné poloze dítěte rozhodne porodník podle okolností buď o porodu koncem pánevním nebo přímo o císařském řezu. Průměrná váha dítěte se pohybuje okolo 3,5 kg a tělo měří zhruba 51 cm.
Srdce je plně výkonné a schopné se po porodu adaptovat na změnu krevního oběhu způsobenou zapojením plic. Plíce samy potřebují po porodu ještě částečně dozrát. 40. týden těhotenství znamená u chlapců také sestup varlat z dutiny břišní do šourku. Tento proces pokračuje ještě několik měsíců po porodu.
Tělesné změny
Kůže děťátka je hladká a růžová. Mizí kožní mázek, který zůstává jen v kožních záhybech. Uvolněný mázek mírně kalí plodovou vodu, ale nezapáchá a nezabarvuje ji. Vlasy dítěte se zpevňují a hrubnou, i když některé děti se rodí úplně bez vlásků. Nehty přesahují bříška prstů a mohou být velmi ostré. Dítě se jimi může bolestivě zranit a to už v děloze. Po porodu je ale nutné s jejich stříhám několik dní počkat kvůli hrozícímu poranění nehtového lůžka. Poškrábání účinně zabrání slabé pletené rukavičky.
Vývoj placenty
40. týden těhotenství je také hraničním obdobím pro funkci placenty. V tomto období dochází k ukončení jejího růstu a postupnému stárnutí. Nastávající maminka je proto svým gynekologem hlídána velmi pečlivě, aby nedošlo k ohrožení zdraví dítěte.