5. týden těhotenství: Test vyšel pozitivně. Budete maminkou

Cítíte pnutí v prsou, točí se vám hlava a po ránu se vám dělá nevolno. Již týden jste nedostala menstruaci. Je více než pravděpodobné, že právě prožíváte 5. týden těhotenství. Udělejte si těhotenský test a objednejte se na prohlídku ke svému gynekologovi.

5. týden: Těhotenství už je jisté

Jestliže žena ani muž nepoužívají antikoncepci a formou jejich sexuálního styku je klasická soulož, je ztráta menstruace většinou způsobena těhotenstvím. Ať došlo ke splynutí buněk kdykoliv, lékaře bude zajímat datum vaší poslední menstruace. První týden poté, kdy jste menstruaci nedostala, je počítán jako 5. týden těhotenství.

První týden druhé měsíce, tedy 5. týden těhotenství, je dobou, kdy je gravidita již zjistitelná. Zkoušku můžete provést sama doma, spolehlivé těhotenské testy jsou běžně k mání v lékárnách nebo v internetových obchodech (diskrétní zásilka). Jestliže jsou výsledky pozitivní, hned se objednejte na celkovou prohlídku ke svému gynekologovi. Nebuďte překvapena, že vám dá lékař termín až za tři týdny – běžná doba pro první těhotenské vyšetření je 8. týden těhotenství.

Může se ovšem stát, že budete mít bolesti, začnete náhle silně krvácet nebo jste už prodělala komplikované těhotenství – v takovém případě se nechte vyšetřit hned.

Cítíte se jinak, ale tělo se nemění

V 5. týdnu těhotenství začíná být ženám po ránu nevolno. Pociťují pnutí v prsou nebo mají bolestivě přecitlivělé prsní bradavky. Někdy se jim udělá „černo“ před očima. Začnou být háklivé na některé pachy, které jim dříve nevadily. Chodí častěji močit.

Jinak na jejich těle není nic změněno. Embryo – zárodek děťátka – je tak maličké, že ještě nemůže matčinu postavu poznamenat. Měří asi dva až čtyři milimetry a váží jeden gram. Tvarem s širší hlavou a s ocáskem se podobá zárodkům většiny savců.

Už to není shluk buněk

Ale i takto maličký organismus už žije vlastním životem. Počátek druhé měsíce – 5. týden těhotenství – je dobou, kdy se začíná vyvíjet neurální trubice, základ budoucí nervové soustavy a mozku. Zárodek má rovněž rourkové srdce a krevní oběhový systém. A 5. týden těhotenství, to je právě čas, kdy tato soustava začíná pracovat. Při drobnohledné prohlídce je možno zjistit, že je zárodek dítěte spojen pupeční šňůrou s placentou, která mu zajišťuje přísun živin. Prostřednictví placenty se také vyměňují dýchací plyny a odbourávají se odpady vzniklé metabolismem embrya.

1 komentář

  1. Neznámá na

    Pokud používám antikoncepci (lindynette), měla jsem menstruaci i když krátce a jemně a teď se mi objevil hnědý výtok, není to známka těhotenství,že?

Zanechte odpověď