Už je to šest měsíců, co se vaše děťátko narodilo, a přitom vám připadá, že je s vámi odjakživa, život bez něj už si ani nedokážete představit. Přitom za těch prvních měsíců života na tomto světě udělalo obrovský pokrok. Jaké vývojové výzvy čekají na šestiměsíční miminko a jeho rodinu?
Obecné zákonitosti vývoje dítěte aneb co by měl každý rodič vědět
Než začnete číst o tom, co by mělo vaše dítě v tomto věku umět, nezapomínejte, že žádné dvě děti téhož věku se nevyvíjí zcela stejně. Vývoj je do značné míry individuální, a proto je důležité k dítěti i tak přistupovat.
Děti se více liší ve věku, kdy určitou dovednost ovládnout, spíše než v pořadí jednotlivých dovedností. Sled dovedností je do jisté míry daný, protože zvládnutí jedné podmiňuje nácvik druhé.
Vývoj dítěte probíhá ve skocích, období rychlého vývoje jsou střídána dobou, kdy se rodičům zdá, že dítě stagnuje.
Jak se zdokonaluje tělesný vývoj
Dítě v období šestého měsíce zažívá několik vývojových milníků, které jsou pro něj převratné. Umožňují mu připravit pohybovou soustavu na lezení, posílit svaly celého těla a rukou a zároveň se naučí pracovat s motivací v poloze na břiše. I proto je šestý měsíc života milníkem, který začne prokazovat bezpečnost domova, který jste pro vaše miminko vytvořili.
Objevuje se souhra oko-ruka-noha – dítě je schopno se vleže na zádech dotknout nožiček, chodidel, kolen i kotníků. Období fyziologického šilhání je u konce, pokud miminko i nadále šilhá, je vhodné vyhledat očního specialistu.
Vleže na bříšku se dokáže vzepřít na rukou na otevřených dlaních, toto posilování je velmi důležité pro nácvik lezení. Dítě se začíná pomalinku na bříšku mírně otáčet, pokud má kolem sebe dostatečnou motivaci.
Šestiměsíční miminko si neví rady s tím, jak vleže na bříšku dosáhnout na hračku, a proto nezřídka leží se zvednutýma ručičkama a nožičkama – tato poloha se někdy označuje jako letadlo – a nemůže se rozhodnout, kterou rukou pro předmět sáhnout.
Zásadní milníkem je obrat ze zad na bříško a opačně – jedná se o koordinovanou akci, nikoli volný pád. Předpokladem pro to, aby dítě tento složitý pohyb zvládlo, je souhra svalových skupin, posílení konkrétních svalů a zvládnutí polohy na boku.
V oblasti jemné motoriky dokáže dítě sevřít předmět do dlaně a vědomě ho upustit – už se tedy nemusí trápit s tím, že uchopený předmět nedokáže pustit. Stejně tak si dokáže přendat věci z jedné ruky do druhé, a pokud mu něco upadne na zem, vědomě ztracený předmět hledá.
Jak postupuje psychický vývoj
Šestiměsíční dítě už běžně žvatlá jednoduché slabiky a dokáže napodobovat jednoduché zvuky.
Kromě toho dotáhne prskání slin k dokonalosti a z hlediska motivace je důležité, že se snaží dostat se ke hračce, která je mimo jeho dosah – toto je velmi důležitý moment pro budoucí lezení. S rozvíjejícími se schopnosti roste i sebedůvěra dítěte a touha po soběstačnosti.
Půlroční miminko má strach z cizích lidí, ani blízké rodinné příslušníky, které nevidí tak často, si nedokáže zapamatovat a pláče, když je vidí.
Vývoj hry
Velice oblíbenou hrou u šestiměsíčních dětí je hra na schovávanou, tzv. kuk. Je lhostejné, kdo se schovává, zda dospělý, nebo miminko, oba si užijí spousty legrace a nechtějí se hrou přestat.
Více než obrázky dítě baví skutečné předměty, čas obrázkových knížek teprve přijde, vytrvejte. Spokojené půlroční miminko si dokáže u hry krásně broukat.