Kůže slouží jako ochranná bariéra před vnějšími vlivy, ale má-li si dlouhodobě udržet klíčové vlastnosti, musíme věnovat patřičnou pozornost pravidelné péči. U nás dospělých je starost o pokožku otázkou sebelásky. Komu není stav největšího orgánu lhostejný, nepřehlíží varovné příznaky. O něco hůře jsou na tom děti, jejichž svrchní vrstva je o něco tenčí, a tedy citlivější vůči vnějším vlivům. K největším potížistům patří chladné počasí během zimních měsíců. Zima je pro děti náročná a trápí především ekzematiky. Nadměrným vysoušením však trpí i dítka, která jsou po zbytek roku „v pohodě“.
Proč dostává pokožka v zimě zabrat?
Vysoušení, tvorba drobných prasklinek, zčervenání, svědění… to jsou nejčastější projevy zanedbané pokožky. Mohou za to suchý vzduch, velké teplotní výkyvy při častých přechodech z venkovního do vnitřního prostředí, ale také zvýšená koncentrace škodlivin v ovzduší a více choroboplodných zárodků.
Zdaleka nejhůře zimu snáší atopici. Pokožka dětí trpících atopií není dostatečně měkká, zvlhčená a pružná – proto se vysušuje mnohem intenzivněji než kůže zdravá. K zachování alespoň přiměřené funkce napomáhá vhodně zvolená kosmetika na suchou pokožku.
Co dělat, aby si dítě zimu užilo a nemuselo ji jen přežívat?
1. Pravidelné promazávání
Aplikace krému na suchou pokožku je v zimě naprosto zásadní. Kůži promazávejte ráno a večer. Ruce a obličej můžete hydratovat častěji.
2. Sprchování místo dlouhých koupelí
Když dítko dorazí domů po delším pobytu v chladném venkovním prostředí, přirozeně jej to táhne do vany. Horká lázeň je bezesporu příjemná, ale rozhodně ne prospěšná pro pokožku. Mnohem šetrnější je krátká sprcha vlažnou vodou.
3. Bez rukavic ani ránu
Dítě by nemělo vyrazit ven bez rukavic na rukou. Právě ty se totiž během zimy vysušují ještě více než ostatní místa na těle, a je důležité je adekvátně chránit před mrazem.
4. Pobyt v čistém prostředí
Špinavý městský vzduch citlivé dětské pokožce vůbec nesvědčí. Pokud máte možnost, snažte se během zimních měsíců trávit co nejvíce času v čistším prostředí. Přinejmenším alespoň sledujte kvalitu vzduchu a v případě kritických hodnot pouštějte dítě ven jen po nezbytně nutnou dobu.
5. Zabraňte škrábání
Svědění je nejčastějším projevem suché pokožky. Jakmile se však dítě začne škrábat, počáteční úlevu vystřídá ještě intenzivnější svědění. Dočasně pomohou anitihistaminika, ovšem mnohem efektivnější je prevence vysoušení.
6. Psychická podpora
Děti se s ustavičným svěděním a dalšími projevy suché pokožky vyrovnávají hůře než dospělí. Buďte proto dítku oporou, snažte se odvést pozornost na příjemnější věci a ubezpečte jej, že jde o krátkodobý stav.