Právě jste zaškrtla svůj 6. týden těhotenství. A zdá se vám, že už to na vás musí být vidět. Máte pocit, že se některé partie vašeho těla zvětšují. Může tomu tak být, ale to se jen vaše orgány připravují na budoucí důležitý úkol. Miminko samo v tom ještě „nemá prstíky“. Dokonce mu ještě ani žádné nenarostly. V 6. týdnu těhotenství je dosud označováno za emrbyo a je velké asi jako uvařená čočka v polévce.
Že by se vám už zvětšovalo bříško?
Žena v 6. týdnu těhotenství se především psychicky vyrovnává s tím, že bude matkou. Její těhotenství je potvrzeno zpravidla tak 14 dní. Jestliže se jedná o těhotenství chtěné, převládá radost. Jestliže žena otěhotněla neplánovaně, měla by se obklopovat optimistickými lidmi: rodinou či přáteli, kteří ji pomohou překonat prvotní třeba trochu rozporuplné pocity a naladí ji do stavu zodpovědného přístupu k nečekané situaci.
Třebaže je budoucí děťátko ještě v embryonálním stadiu a měří od hlavičky ke kostrči asi tři milimetry (6. týden těhotenství znamená velikost asi jako je zrnko čočky), začíná mít žena pocit, že tělesně přibývá. V některých případech se sice jedná jen psychickou záležitost, velmi často se však již v 6. týdnu těhotenství začínají na těle ženy dít změny (které ovšem zaznamená většinou jen ona sama a její partner). Začínají ji citelněji pobolívat prsa, cítí tlak v oblasti podbřišku (asi jako při nadýmání). Některé budoucí maminky už 6. týden těhotenství snášejí hůře – objevují se ranní nevolnosti nebo přecitlivělost na které vjemy (pachy, chutě, světlo…).
6. týden těhotenství: Miminku vyrůstají končetiny
Děťátko (pro 6. týden těhotenství se stále ještě používá označení embryo) se začíná tvarovat do budoucí podoby. Jeho hlavička nese náznaky budoucích očí, nosu a úst s čelistmi. V části, která se zanedlouho stane trupem, vyraší výrůstky – základ nohou a rukou. Miniaturní srdíčko, ano, už v 6. týdnu těhotenství je možno hovořit o srdci – již pracuje a tepe skoro dvojnásobně rychleji, než srdce jeho matky. Buňky embrya se začínají specializovat, vytvářejí se tkáně budoucích orgánů: mozku, podvěsku mozkového (hypofýzy), plic, střev.
Právě v tomto období by měla být nejvíc chráněna před negativními vlivy, které by mohly vývoj dítěte ohrozit: rentgenové záření, léky, kouření, alkohol, kofein a samozřejmě jakékoliv jiné drogy.
Změňte styl života
Budoucí maminka by se měla hodně pohybovat na čerstvém vzduchu a měla by měnit svůj jídelníček, který by až do konce těhotenství měl být především přirozeně pestrý a vyvážený.
Někteří odborníci na výživu doporučují, aby již v 6. týdnu těhotenství žena konzumovala potraviny s co nejvyšším obsahem kyseliny listové (vitamín z řady B), která je nápomocna při tvorbě nových tkání. Kyselina listová podle lékařů a biologů působí preventivně proti vzniku vrozených vad. Je obsažena především v listové zelenině, dále v droždí, některém ovoci a v luštěninách.
Podívejte se také na článek 7. týden těhotenství.