7. týden těhotenství: Budoucí maminka se potýká s prvními nepříjemnými stavy

Mění se vám nálady, býváte plačtivá, nevydržíte dlouho stát a často chodíte na malou stranu. Nemáte ani pomyšlení na sex. Někdy vám otečou ruce a nohy nebo se vás jímá závrať. To jsou projevy typické pro 7. týden těhotenství. Odpočívejte a nemějte strach – všechno bude zase dobré.

Prožívá to skoro každá těhotná žena

Polovina druhého měsíce (7. týden těhotenství) není pro většinu žen právě příjemná. Už se vyrovnaly s radostí, že budou maminkami, a přicházejí první potíže. Většinou se již zcela rozvinuly typické ranní nevolnosti – vstanete z lůžka, zatmí se vám před očima a na chvíli ztrácíte rovnováhu. Nebo stačí, abyste ucítila pach nevyneseného odpadkového koše, a nebo si kartáčkem na zuby „zajela“ hlouběji do úst – a už tu jsou návaly dávaní.

Zkušené ženy i odborníci radí: nespěchjete se vstáváním, nechte se trochu rozmazlovat partnerem. Posaďte se na posteli, pomalu spusťte nohy, po malých doušcích vypijte šálek ovocného nebo bylinkového čaje. A doufejte, že vás ranní těhotenské nevolnosti ve druhém a třetím trimestru přejdou, tak jako většinu těhotných žen.

Jste unavená? Tak si odpočiňte

Další komplikace, která 7. týden těhotenství provází, je častější únava. Nedokážete delší dobu stát, tak jak jste byla zvyklá. Někdy vám otékají nohy a ruce. Opět to není příznak nějaké choroby. Vaše tělo se musí přizpůsobit důležitému úkolu – přivést na svět nového človíčka. Zvyšuje se množství krve ve vašem krevním oběhu, 7. týden těhotenství přináší asi detiprocentní navýšení, ke konci těhotenství budete mít krve skoro o polovinu více.

Může se stát, že vám 7. týden těhotenství přinese další nepříjemné leknutí: mohlo by se objevit slabé krvácení, spíše jen tak zvané špinění. I když je to jev pro 7. měsíc těhotenství často příznačný, informujte o této skutečnosti svého ošetřujícího gynekologa.

Mluvte s partnerem o sexu

Možná vás překvapila ztráta libida. Ani to není neobvyklé a většinou se po překlenutí prvních třech měsíců sexuální touha zase vrátí. V každém případě uděláte jenom dobře, když svého budete partnera dopředu informovat, jak to s vámi po této stránce je. Vyhnete se bolestným nedorozuměním.

7. týden těhotenství: Miminko už má mozek

Vaše budoucí děťátko už není označováno za zárodek, nýbrž jako plod. Měří asi jeden a půl centimetru, jsou patrny nohy a ruce, vyvíjí se jeho první dýchací a trávicí soustava, formují se orgány hlavy – jazyk, nosní otvory, rty. Zní to skoro neuvěřitelně, ale v 7. týdnu těhotenství má vaše děťátko zcela dokončenu páteř a mozek.

Zanechte odpověď