Pro ženy začíná období mírných těhotenských potíží, které potrvá až do konce I. trimestru. 8. týden těhotenství je důležitý i pro vývoj dítěte v děloze. Plod se začíná více podobat člověku a začínáme u něj rozeznávat první obličejové rysy.
8. týden těhotenství z pohledu matky
V tomto období není těhotenství na ženě ještě příliš patrné. Váhový přírůstek je minimální (0,5 – 1 kg), i když děloha se už začíná zvětšovat. Vlivem zvýšené hladiny těhotenských hormonů dochází ke změnám v prsní tkáni. Prsa se nalévají a velmi často bolí. Dvorce tmavnou a pokožka je napnutá a citlivá na dotek.
8. týden těhotenství je také obdobím, kdy se projevují první těhotenské problémy. Jde o častější močení, únavu, změny nálad a samozřejmě také o těhotenskou nevolnost spojenou se zvýšeným vnímáním pachů.
Běžná těhotenská nevolnost není pro matku ani pro dítě nebezpečná. Zcela normální je i lehké zvracení ihned po probuzení. Problém nastává, pokud nevolnosti a zvracení přetrvávají i po pozření jídla a pití. V takovém případě hrozí dehydratace a snížený přísun živin nezbytný pro správný vývoj plodu. Určitě se nebojte poradit se o své situaci s lékařem.
8. týden těhotenství je vůbec velmi vhodným obdobím pro první návštěvu gynekologa (pokud jste to již neudělala). Lékař už může potvrdit těhotenství na ultrazvuku (plod má již výraznou srdeční akci) a provede také nezbytná vstupní vyšetření, jako např. odběr krve, vyšetření moči nebo měření krevního tlaku.
Špinění v těhotenství
Během celého I. trimestru – 8. týden těhotenství nevyjímaje – se může u ženy objevit lehké špinění či krvácení. Pokud není ztráta krve příliš masivní, nemělo by jít o nic vážného. Nicméně vždy se s tímto faktem svěřte lékaři. Některým ženám se v tomto období preventivně nasazují léky pro lepší srážlivost krve.
8. týden těhotenství z pohledu dítěte
Dítě se v děloze neustále překotně vyvíjí. 8. týden těhotenství je hraničním termínem pro změnu lékařského označení. Nyní už o dítěti nehovoříme jako o zárodku, ale jako o plodu. Průměrná délka dítěte se v tomto období pohybuje okolo 15-22 mm.
Plod svým tvarem zatím připomíná spíše zvířecí embryo, ale to se od tohoto týdně začíná měnit. Celému tělíčku dominuje dopředu ohnutá hlava s nevýrazným krkem a velká břišní dutina. V obličejové části dochází k vytváření základu horní a spodní čelisti. Jsou vidět i dva mírné výstupky v místě budoucích nosních dírek.
Velké změny se odehrávají hlavně v končetinách. Na horních končetinách je již jasně patrné loketní ohnutí a u dolních se již začíná oddělovat stehenní část od bércové. U těla plodu postupně mizí páteřní ocásek. Vyvíjejí se kosti a celé tělo nabírá větší množství svalové hmoty. Začínají se tvořit i základy prstů. 8. týden těhotenství také znamená počátek pohybové aktivity dítěte, i když nastávající maminka ještě tyto kopance a šťouchance cítit nemůže.
Podívejte se také jak probíhá 10. týden těhotenství.