9. týden těhotenství: Mamince bývá zle, děťátku to ale vůbec nevadí

Počátek třetího lunárního měsíce, tedy 9. týden těhotenství, bývá poznamenám některými drobnými obtížemi. Třebaže vaše těhotenství ještě není patrné (i když pro některé maminky znamená už 9. týden těhotenství jeden dva centimetry v pase navíc), už se doopravdy cítíte „jinak“.

Nevolnosti a plačtivé nálady

Tak především po ránu bývá zle. Někdy do sebe vpravíte sotva hlt čaje – a hned jde ven. Jindy s obrovskou chutí posnídáte talíř vajec se šunkou – a jde to také ven.

Bolí vás prsa, i tím je 9. týden těhotenství charakteristický. Škrábe vás spodní prádlo – je na čase opustit sexy kraječky a odět se do měkoučké bavlny s pevnými širokými ramínky (asi si už koupíte podprsenku o číslo větší). Prsa jsou citlivá na dotek, což je problém, protože váš partner si jistě změny s potěšením všiml. Bohužel pro něj – v 9. týdnu těhotenství se vám do milování asi moc nechce. „Nemám na to náladu,“ říkáte, a není na tom nic divného, protože 9. týden těhotenství provázejí velké změny nálad. Většinou se ale pohybují jen dolní úvrati – od snesitelné klesají po plačtivou, lítostivou a přecitlivělou. Dejte partnerovi přečíst tento článek, ať vám uvěří – nejste protivná, ale ve vašem těle probíhají obrovské hormonální změny a vaše psychika se také musí proměnit – budete přece maminka! A to vše se někde musí odrazit. Buďte si jista, že za pár týdnů bude všechno zase v pořádku – vaše nálada i touha.

9. týden těhotenství: Skončily už vaše „neřesti“?

Snad to tak není, ale jestli vás 9. týden těhotenství překvapil s občasnou cigaretkou, okamžitě se styďte. První trimestr je pro vývoj vašeho mimika naprosto nejdůležitější, rozhodující. Žádné vnější negativní vlivy jej nesmí ohrozit. Takže žádné cigarety, alkohol, nota bene drogy. Černý čaj vyměňte za ovocný, pití kávy raději omezte nebo přesvědčte své tělo (placebo efekt) k pití bezkofeinových nebo kávovinových nápojů.

Jestli jste tak ještě neučinila, zjistěte si podmínky – objednací dobu – na ultrazvukovém pracovišti, kam se budete muset objednat na vyšetření. Jednak poznáte, kam budete ještě několikrát docházet a jednak také mohou být dlouhé objednací termíny. V poradně pro těhotné vám už sdělili, v jakém období budete muset první ultrazvuk absolvovat.

Miminko už nemá ocásek

Vaše miminko se v 9. týdnu těhotenství začalo podobat miniaturnímu človíčku. Ocásek, se kterým se doposud vyvíjelo, mu už zmizel a nabylo skutečně lidské podoby, i když měří asi jen 23 milimetry (od temínka ke kostrči) a jeho váha je téměř nepatrná – dva gramy. Co to je? Drobná kulička hroznového vína? Ale v 9. týdnu těhotenství už má na hlavě uši, oční víčka a miniaturních ústech se zakládají zárodky zubů. Jeho maličké končetiny už jsou vybaveny klouby a budoucí miminko s nimi pohybovat. Při zvětšení snímku byste viděla, že si už – asi z dlouhé chvíle – občas dumlá paleček. Srdíčko je sice velice jednoduché – jen čtyři komory bez chlopní, ale pracuje. To všechno asi na prvním ultrazvuku uvidíte.

Podívejte se také na následujicí 10. týden těhotenství.

Zanechte odpověď