ADHD je zkratkou slov Attention deficit hyperactivity disorder, jedná se tedy o neurovývojovou poruchu vyjádřenou deficitem pozornosti a hyperaktivitou. Lze se též setkat s názvem hyperkinetické poruchy, dříve se používaly chybně i termíny lehká dětská encefalopatie nebo lehká mozková dysfunkce. Porucha někdy odeznívá do dvanáctého roku věku, zhruba v polovině případů však přetrvává až do dospělosti.
Toto onemocnění je častější právě u chlapců a projevy bývají patrné již od útlého věku. U dívek se ADHD vyskytuje spíše v podobě poruch pozornosti, hyperaktivní projevy u nich nejsou příliš často vyjádřeny, a i proto je možné, že nemoc nemusí být vždy diagnostikována.
Mez příčiny lze považovat genetické vlivy, patogenní příčiny působící během těhotenství (kouření, užívání drog matkou, infekce) a komplikace v průběhu porodu. Mnohdy se můžeme setkat s falešnými představami o této nemoci. Lze se setkat s tím, že děti jsou považovány pouze za nevychované, či naopak jen za živější a zbytečně diagnostikované. Oba tyto extrémy však popírají samotný neurobiologický původ onemocnění.
Bohužel důsledkem onemocnění u chlapců mohou být další nepříjemnosti. Vlivem neúspěchu ve škole mohou mít oproti ostatním spolužákům sníženou sebedůvěru a mohou se stranit kolektivu, později je u nich větší náchylnost k závislostem. Děti s ADHD také častěji trpí některou další psychickou poruchou.
Charakteristika dětí
Chlapci s tímto onemocněním nejsou schopni udržet dlouhodobě pozornost, jsou stále aktivní a velmi impulzivní. Samozřejmě projevy vystupují do popředí zejména v situacích, kdy je u nich právě pozornost a soustředění vyžadováno – během školní docházky.
Mezi konkrétní projevy lze uvést:
- vykřikování odpovědí bez doposlechnutí instrukcí
- chyby spíše z nepozornosti
- neschopnost vydržet sedět na svém místě
- časté fantazírování
- nepořádnost, ztrácení věcí
- zaobírání se detaily a ztráta přehledu o celku
- obtížné chápání času, daného časového limitu
- problémy se zklidněním po hře
- nedočkavost
Stanovení diagnózy
Časná diagnóza a nasazení léčby jsou pro budoucí vývoj dítěte klíčové. ADHD může být rozpoznáno u dítěte, které navštěvuje mateřskou školku, často však bývá rozpoznáno až s nástupem do školy.
Pokud máte na ADHD u svého dítěte z nějakého důvodu podezření, obraťte se nejprve na svého pediatra. Ten vyloučí možné jiné příčiny obtíží a případně doporučí další vyšetření u psychiatra, psychologa nebo neurologa. Vyšetření pak může zahrnovat analýzu předchozích i současných onemocnění, zdravotního stavu rodiny, rozhovory s rodinnými příslušníky, učiteli a samozřejmě rozhovory s dítětem.
Terapie a léčba
Terapie pro děti trpící ADHD zahrnuje léky, vhodné vzdělávání, trénování disciplíny a psychoterapii. Tyto léčebné metody v dlouhodobém horizontu pomohou zmírnit projevy onemocnění. Je nezbytná spolupráce dítěte, rodiny, lékařů i vyučujících.
Rady pro výchovu dítěte s ADHD
Poskytování zpětné vazby
Dávejte dítěti jasně najevo, že se vám něco nelíbí, či vám vadí, když…. Nehodnoťte a neškatulkujte však při tom dítě, spíše popiště své pocity a vysvětlete důvod nespokojenosti. Nejprve se však snažte ohodnotit pozitivně to, co dítě udělalo dobře. Často dítě pochvalte za snahu, ať již slovně či pohlazením. Dávejte dítěti najevo svou lásku. Povzbuzujte ho v aktivitách, v nichž je úspěšné (často např. sport).
Zviditelněte čas a důležité informace
Základní pravidla klidně napište na kartičky, ať je má dítě stále na očích. Pokud na něco zadáte časový limit, často ho připomínejte, dejte dítěti na viditelné místo budík.
Promýšlejte aktivity
Snažte se věci plánovat tak, aby dítě mělo stále nějakou vhodnou aktivitu a nenudilo se. Při dávání pokynů mluvte jednoduše, klidně, pomalu a zřetelně. Vždy mu dejte jen jeden úkol. Snažte se udržovat pravidelný denní režim, který v životě dítěte nastaví jasný řád.
Zůstaňte klidní
Nepřipouštějte si pocity viny a selhání, snažte se reagovat na problémy s humorem či se občas odejděte zklidnit do vedlejší místnosti, když víte, že byste mohli ztratit kontrolu nad vlastním chováním.
Najděte si čas na sebe
Péče o dítě s ADHD na rodiče klade vyšší nároky, a je proto zapotřebí dbát též o vlastní emoce. Najděte si chvilku na sebe a partnera, vyhraďte si čas na načerpání nové energie.