Adolescence je specifickým obdobím v životě člověka, jakousi vývojovou fází na pomezí – adolescent se ocitá v pásmu mezi dětstvím a dospělostí. Touto charakteristikou je určována také náročnost tohoto období – adolescent vypadá jako dospělý, ale není připraven na život dospělého, psychicky ani sociálně. Co ještě období adolescence přináší?
Fáze přechodu
Adolescence je obdobím, kdy se z pubescenta stává dospělý člověk. Věkově se jedná o období mezi 15.–22. rokem, z hlediska vztahu ke vzdělávací soustavě se jedná o období na střední škole a krátce po jejím zakončení.
V současnosti dochází k proměně definice adolescence až do období, kdy člověk vstupuje do stálého partnerského svazku a zakládá rodinu – v tomto případě je adolescence vnímána jako výrazně delší období, dosahující zhruba do 30. roku.
Název období je odvozen z latinského adolescens, tedy dospívající. Nejvýraznějším rysem tohoto období je napětí mezi fyzickou a sexuální dospělostí, a kontrast se sociální a psychologickou nezralostí.
Hlavní vývojové úkoly adolescence
Adolescence je charakterizovaná postupným uklidněním, ve srovnání s pubertou se člověk nevyznačuje takovou mírou lability.
V tomto období dochází k výraznějšímu vyhranění názorů a postojů, pozvolna končí období hledání sebe sama. Rozvíjí se sebevědomí, samostatnost a vytváří se integrovaná osobnost.
Zajímavé je, že adolescence představuje také vrchol z hlediska intelektových schopností.
Vstup do světa
Adolescence je obdobím, kdy člověk vstupuje do reálného světa. Zpravidla v tomto období dochází k osamostatňování od primární rodiny, člověk se zapojuje do společenských institucí, například získává volební právo, stává se plnoletým.
Z hlediska vývoje osobnosti se jedná o důležitou fázi v oblasti sexuálního vývoje, jedná se o období typické navazováním prvních sexuálních kontaktů.
Rizikové faktory adolescence
Vývojové úkoly adolescence souvisejí i s negativními jevy, k nimž s vyšší pravděpodobností v tomto období dochází. Jedná se zejména o drogovou závislost nebo suicidální pokusy.