Následující situace je asi většině lidí známá. Vše začíná pocitem řezání či pálení na určitém místě v ústech (obvykle na vnitřní straně rtu nebo tváře), během chvíle je již patrný bílý nebo žlutavý vřídek s rudým okrajem. Nelze si na něj nevzpomenout vždy, když mluvíme či jíme. Afty dokáží potrápit dospělého, natož dítě. Pokud jich najednou vznikne víc a trvají delší dobu, znepříjemní člověku nejeden den.
Příznaky
Afty jsou velmi časté právě mezi malými dětmi, u nichž je však mnohdy obtížné nalezení samotné příčiny jejich nespokojenosti. Kojenci, a někdy ani batolata, vám přesně nesdělí, co je trápí, a tak tedy nejtypičtějším projevem zůstává jejich pláč. Je třeba si povšimnout odmítání jídla (zejména teplých pokrmů), nespokojenosti při kojení, nechuti k používání zubního kartáčku. Děti mohou často trápení popisovat též jako bolest zoubků.
Pokud se podíváte do jejich pusinky, naleznete zde bolavé vřídky obvykle nepřesahující 0,5 cm v průměru. Menší se zhojí nejčastěji do 10 dnů bez vzniku jizev, větších je však problém se zbavit někdy i po dobu několika týdnů. Komplikací aftů bývá nejčastěji pocit bolesti znemožňující mluvení a příjem potravy, nechutenství, může se objevit též zvýšená teplota a otok uzlin na krku, zarudnutí dásní.
Důvody vzniku
Je u nich možný (i když ne zcela jednoznačný) virový původ, a je tedy třeba u dětí dbát na potenciální přenos slinami v kolektivu – např. přes hračky, příbory, láhve na pití. Náchylnější ke vzniku aftů jsou lidé v době oslabení imunity, prodělávající jiné onemocnění či ve stresu. Mezi další rizikové faktory může patřit nedostatek kyseliny listové, železa a vitamínu B12 ve stravě, hormonální změny. Afty se však též mohou objevit v důsledku přecitlivělosti na některé složky zubních past a ústních vod, na určité potraviny (např. kyselá, ostrá jídla, citrusy) nebo po mechanickém podráždění (okusování předmětů u školáků, kousnutí se při jídle, nošení rovnátek). U náchylných jedinců je obvyklý jejich výskyt opakovaně do roka.
Vhodná léčba
- K léčbě je možné užívat preparáty určené ke snížení bolesti v místě vzniku aftu (např. roztok 2% genciánové violeti, roztok Tantum verde, Aloclair, Gengigel). Postižené místo může též zklidnit cucání kostky ledu nebo také potření propolisovou tinkturou.
- Na místě je určitě doplnit vitamíny, jejichž nedostatek může zapříčiňovat vznik aftů – podávání vitamínů skupiny B a C.
- Likvidaci aftů pomáhají též výplachy roztoky s výtažky šalvěje, heřmánku a echinacey.
- Potravu dětí přizpůsobte rozsahu jejich trápení. Je vhodnější kašovitá, spíše chladná a nedráždivá strava. Dbejte zejména na dostatek podávaných tekutin, aby nedošlo k dehydrataci. Nevhodné jsou ovocné čaje či přidávání citronu do pití. Dítěti může být příjemnější popíjení nápojů brčkem.
- Aby došlo k vyloučení mechanického podráždění sliznice úst, zkontrolujte zubní kartáček, který dítě používá. Pokud je tvrdší, pořiďte nový, ideálně s měkkými štětinami. Má-li dítě rovnátka, pravidelně sledujte, zda jej nikde netlačí.
- Zajistěte potřebná hygienická opatření, aby nedošlo k přenosu aftů.
Pokud se vyskytnou oblíže (zvýšená teplota, rozsáhlý výskyt aftů, odmítání stravy a pití), je na místě konzultace s lékařem, aby došlo k vyloučení vážnějších onemocnění.
Prevence
Dle výše nastíněných příčin vzniku aftů, je zřejmé, kam obrátit pozornost při snaze o prevenci jejich vzniku. Snažte se u dětí o posílení jejich imunity (kojení, pestrá strava, pravidelný pohyb, psychická pohoda, dostatek spánku). Pokud se afty opakovaně vyskytují, zkuste tělu dodat více vitamínů. Dle lidové rady je možné také vyzkoušet pravidelnou konzumaci cibule, která by měla působit antisepticky v ústech. Vyvarujte se mechanickému či chemickému podráždění, zkuste změnit používanou zubní pastu.