Slyšeli jste někdy pojem „akcesorní slezina“? Co je to za onemocnění a je nutné se ho obávat? Pojďme si ho přiblížit.
O slezině
Slezina je orgánem, který má podobnou strukturu jako mízní uzlina. Pomáhá v imunitní obraně organismu, protože v ní dochází k syntéze. Slouží také jako krevní filtr, podílí se na recyklaci železa a je rezervoárem krve. Ve fetálním období zde dochází ke krvetvorbě.
I když má slezina mnoho funkcí, není pro náš život nezbytně důležitá. V případě nutnosti (např. úrazu a následného krvácení) dochází k jejímu odstranění.
Nachází se v dutině břišní, konkrétně v levém podžebří. Je skrytá pod žeberním obloukem, je dobře chráněná, a pokud není zvětšená, nedá se nahmatat. Slezina je bohatě prokrvená.
Co je akcesorní slezina
Než si více přiblížíme, co znamená akcesorní slezina, zaměřme se pouze na pojem akcesorní. Jeho českými synonymy jsou přídatný, vedlejší, nepodstatný.
V medicíně se tento termín využívá pro útvary, jež se v organismu běžně nevyskytují. Jsou v něm navíc.
Akcesorní sleziny představují malé kulovité útvary, které se nacházejí v dutině břišní a histologicky odpovídají slezině. Jsou také funkční, a pokud dojde k odebrání skutečné sleziny, mohou přebrat její funkci.
Zvětšená slezina
Pokud dojde ke zvětšení sleziny, naznačuje to různé zdravotní potíže. Zvětšení sleziny označujeme jako splenomegálii. Má různé příčiny.
Ke zvětšení sleziny dochází např. při leukémii (ke zvětšení dochází kvůli usazování a množení nádorových bílých krvinek), nemocech způsobujících rozpad červené krvinek, infekci (např. infekční mononukleóza, malárie, septické stavy atd.), překrvení sleziny (při fyzické námaze, ale také při ucpání, poranění sleziny, nádorech atd.