Akné, (Acne vulgaris, trudovina), je chronické, zánětlivé kožní onemocnění postihující mazové žlázy a vlasové folikuly. Vyskytuje se zejména u dospívajících a mladých lidí. Začíná převážně v době puberty, někdy dokonce i před 10. rokem věku. Těžké, ale vzácnější typy akné se mohou projevovat i v dospělosti.
Akné: Mírná forma je normální
Akné postihuje obvykle obličej, ramena, hrudník a záda, těžké formy se mohou šířit i na horní partie paží a hýždě. Obě pohlaví jsou postižena stejně, ale těžší formy bývají trochu častější u chlapců. Velmi mírné projevy akné postihují téměř každé dospívající dítě a lze je považovat za zcela normální. Těžké formy akné patří mezi kožní nemoci a musí být léčeny kožním specialistou.
„Babské rady“ jak na akné na zádech
- Lázeň. Je-li snad kůže zad postižena akné, což bývá často i na zádech, stojí za vyzkoušení hojivá lázeň, kterou připravíme tak, že do vany s teplou vodou nalijeme čtvrt litru vlahého mléka rozmíchaného se 100 g kvasnic a jednou lžící cukru. Koupel má trvat deset až patnáct minut a doporučuje se opakovat ji dvakrát týdně do té doby, než se stav upraví.
- Kartáčování. Nepříjemného akné na zádech se podle některých rad můžeme zbavit pravidelným kartáčováním po koupeli. Je důležité používat jen speciální kartáče s měkkými štětinami, jinak se pokožka zbytečně podráždí.
- Masáž plenkou. Ne vždycky máme vedle sebe někoho, kdo nám jednou za týden pořádně vydrbe záda. Ani kartáče na dlouhé rukojeti nejsou zcela ideální, protože se na ně špatně nanáší mýdlo. Co tedy? Bavlněnou dětskou plenku složíme nakosato do pruhu, naneseme na ni kosmetický čistící prostředek a masírováním ze strany na stranu, nahoru i dolů pohodlně a dobře umyjeme partie, kam rukama nemůžeme.
Další domácí prostředky na léčbu akné
Při domácí léčbě lehčího akné je velice ošidné volit radikální postupy, při kterých se pleť výrazně vysouší. První pocit i dojem je sice dobrý, ovšem podrážděná kůže velice rychle na takový zákrok odpoví další tvorbou tuku. Při opravdu rozsáhlých potížích je třeba vyhledat odbornou pomoc a individuální radu. Za vyzkoušení ovšem stojí i některé recepty domácí kosmetiky, kterými víceméně nemůžeme nic pokazit.
- Na léčbu akné dobře působí hlávkové zelí. Jemně je nakrájíme, spaříme na cedníku vroucí vodou, vymačkáme, vložíme mezi dva kousky gázy a přiložíme na pokožku. Necháme působit dvacet minut. Proceduru opakujeme obden. Kůže se brzy vyčistí a případné vřídky zahojí. Platí to nejen pro obličej, ale také pro postižené partie na zádech a ve výstřihu.
- Bez povšimnutí nenecháme výbornou mateřídoušku. Každodenní ošetřování pleťovou vodou s obsahem této byliny se záhy projeví viditelným zlepšením. Ještě účinnější bude připravit si odvar, který používáme nejen na dočištění obličeje, ale přidáváme jej také do koupele celého těla.
- Vnitřně můžeme zaútočit na svůj handicap pravidelným pitím čaje z macešek. Čajovou lžičku suché drogy spaříme šálkem vroucí vody a necháme 10 minut vyluhovat. Čaj je nejlepší pít večer, protože má zá následek vylučování kožního mazu. Ráno pak pleť dobře vyčistíme, nikoli však stahujícími prostředky.
- Z dalších bylinek lze doporučit jitrocel a přesličku.
Změna jídelníčku prospívá
Při léčení akné je nutné dodržovat i dietu. Zakazuje se v ní vepřové, hovězí, telecí a jehněčí maso, tučné ryby, uzeniny i jiné skryté tuky, citrusové plody, rajčata a ořechy (včetně pokrmů, které je obsahují) a samozřejmě také sladkosti jakéhokoli druhu.
Do jídelníčku je naopak třeba zařazovat libové mořské ryby, drůbeží maso, těstoviny, brambory, zeleninu (kromě rajčat), mléčné výrobky a celozrnný chléb.