Slinivka břišní patří mezi nejdůležitější orgány našeho zažívacího traktu. Pro organizmus má dvě důležité funkce. Vylučuje enzym do dvanáctníku a podílí se tak na trávení. Současně produkuje do krve důležité chemické látky, především inzulín, který ovlivňuje metabolismus cukrů. Onemocnění slinivky břišní se nejčastěji projevuje záněty.
Funkce slinivky břišní
Slinivka břišní, která produkuje hormon inzulín, dodává do zažívacího systému enzymy, které jsou nutné pro trávení uhlovodanů, tuků a bílkovin. Druhá významná činnost slinivky spočívá v tom, že asi 1,5 litru tekutiny se dostává do dvanáctníku – neutralizuje kyselý žaludeční obsah a zahajuje štěpení cukrů, tuků a bílkovin.
Příznaky zánětu slinivky
Zánět slinivky břišní může člověka postihnout akutní a chronické onemocnění. Obojí provázejí dobře identifikovatelné příznaky. Někteří lidé jej mylně zaměňují s podrážděním žlučníku. Onemocnění nemusí být vyvoláno jen žlučovými kaménky, nemoc může způsobit poruchy hospodaření s tuky, častá konzumace koncentrovaného alkoholu, infekce, vzácnější cévní onemocnění.
Velmi často se k bolestem v nadbřišku, která se šíří na obě strany a proniká do zad, přidruží zvracení. V tu chvíli právě někteří postižení, kteří prodělali žlučníkový záchvat, zaměňují mylně tyto příznaky onemocnění slinivky břišní s dalším podrážděním žlučníku nějakou dietní chybou. Rentgenový snímek břicha však potvrdí podezření na onemocnění slinivky.
Akutní zánět slinivky břišní
Akutní zánět slinivky břišní se projeví bolestmi různé intenzity, od krátkodobých potíží v oblasti břicha až po těžké průběhy. Nejčastější příčinou bývají žlučníkové kameny a alkohol, nezřídka v kombinaci s nadměrným požitím jídla. Pacient musí být hospitalizován. U těžších příznaků zánětu slinivky břišní lékaři vyloučí jídlo a pití ústy, nahradí je infuzemi. Přetrvávající bolesti se tlumí léky. Kameny ze žlučníkových cest jsou odstraněny endoskopicky, případně chirurgickým zásahem. Při masivním poškození slinivky trvá krutá nesnesitelná bolest kolem pupku a vyzařující do zad desítky minut. Je-li poškození méně rozsáhlé, trvá bolest dny, komplexní léčbou lze zmírnit obtíže i následky.
Chronický zánět slinivky břišní
Chronický zánět slinivky břišní mívá většinou stejnou příčiny jako zánět akutní. Podle odborníků se jen málokdy jedná o vrozené formy.
Zánět slinivky břišní v chronickém stadiu provází více příznaků:
- bolesti,
- průjmy,
- hubnutí,
- někdy žloutenka,
- někdy i cukrovka.
Pacient musí upravit životosprávu, dodržovat dietu a užívat léky, jejichž smyslem je nahradit chybějící enzymy.