Dětské akutní leukemie je podle odborníků v současné době možno ve vysokém procentu případů vyléčit. Léčba zhoubných onemocnění krvetvorby zaznamenala v posledních letech značný pokrok. Zhoubná onemocnění krve jsou typická bujením a hromaděním nezralých buněk bílé krvetvorby. Akutní leukémie se u dětí projevuje zprvu zcela nenápadnými příznaky: dítě je unavené, má teploty, bolí ho často nohy, trpí angínami či krvácením z nosu. Leukémie zůstávají stále vážnými nemocemi, ale výzkum dává naději.
Leukémie
Leukémie, lidově řečeno bělokrevnost, je zhoubné krevní onemocnění, při kterém dochází k patologickému bujení a hromadění bílých krvinek, tedy leukocytů a k těžkým poškozením krvetvorby. Leukémie je souhrnný název pro více než dvacet zhoubných nemocí krvetvorby.
Akutní leukémie u dětí
Necelá stovka dětí ročně onemocní v České republice akutní leukémií (choroba krve při níž dochází v kostní dřeni k nahromadění bílých krvinek). Z toho zhruba sedmdesát dětí je postiženo takzvanou akutní lymfoblastickou leukémií. Podle odborníků se jich podaří tak dvě třetiny zcela vyléčit.
Takzvaná akutní myeloidní leukémie zasáhne ročně až patnáct dětí. U této formy akutní leukémie nejsou prognozy tak příznivé. Doba léčby akutní leukémie u dětských pacientů trvá v rozmezí od 1,5 roku do tří let.
Příznaky akutní leukémie u dětí
Akutní lymfoblastická leukémie (ALL) je nejčastější nádorovou nemocí dětí (téměř třetina dětských nádorů). U dospělých je poměrně vzácná (obvykle mezi 30 a 40 roky).
U akutních onemocnění jsou nejčastějšími příznaky náhle vzplanuvší infekce, pro které není nějaké vysvětlení. Jedná se prolomení, narušení obranyschopnosti, které vede k nějaké infekci.
Akutní leukémie je onemocnění, které vypukne náhle a bez léčby by velmi rychle vedlo k smrti nemocného. Současné úspěchy základního výzkumu dávají naději, že vyhlídky nemocných se budou zlepšovat. Začátek je často rychlý. Příznaky jsou:
- únava,
- bledost,
- časté rýmy,
- hubnutí,
- krvácení z nosu,
- bolesti kloubů a kostí.
Bez včasné diagnózy a okamžitého léčení se stav rychle zhoršuje. Proto je nezbytné, aby se pacient dostal co nejdříve na specializované pracoviště, které má potřebné vybavení a zkušenosti, protože léčba musí být volena podle podtypu leukémie.
I když jde stále o velmi vážnou nemoc, včasné zahájení energické chemoterapie (musí se zničit co nejvíce leukemických buněk), někdy doplňované transplantací kostní dřeně, podstatně zlepšilo výsledky léčení. U dětí se dosahuje ve více než 95 % zastavení nemoci a úplného vyléčení až v 80 % případů.
Leukémie je stará nemoc
S nemocnými leukémií se setkávali lékaři již ve starověku, ale jako samostatná nemoc byla objevena až v letech 1839 – 1845, kdy již bylo možné prohlížet krev pod mikroskopem. Leukémie je souhrnný název pro více než 20 zhoubných nemocí krvetvorby (krvinky se vytvářejí v kostní dřeni). Leukémie vzniká z jediné mladé krvetvorné buňky, která se vymkla regulaci organismu, ustrnula na určitém stupni vyzrávání, bezohledně se rozmnožuje, utlačuje normální krvetvorbu a zaplavuje tělo nemocného funkčně bezcennými bílými krvinkami. Tyto buňky se tedy chovají jako buňky jiných zhoubných nádorů, mají však proti nim jednu nevítanou schopnost – není pro ně obtížné pronikat cévami do celého těla, kde ruší funkci jednotlivých orgánů. Podle rychlosti, s jakou se počet leukemických (nádorových) buněk zvyšuje – tělo se jich nedokáže dostatečně rychle zbavovat – rozdělujeme leukémie na akutní a chronické, podle druhu zbujelých buněk na lymfoblastické (lymfatické) a myeloidní.