Počet alergiků stoupá úměrně se znečišťováním životního prostředí. Častým projevem alergické reakce organismu jsou kožní změny – tak zvaná alergická kopřivka. Léčba alergické kopřivky je nejsnadnější v odstranění příčin jejího vzniku. Častý výskyt alergické kopřivky bez toho, že bychom věděli, co ji způsobuje, je důvodem k návštěvě alergologické poradny nebo ordinace.
Alergická kopřivka – nic neobvyklého
Z prostředí, v němž žijeme, vstřebáváme látky do organismu kůží, vdechnutím anebo požitím. Alergické reakce na kůži jsou známé – ekzémy, kopřivky a další nepříjemnosti. Nemocného trápí nesnesitelné svědění, takže se neustále drbe, mnohdy až do krve.
Alergičtí můžeme být i na požití určitého jídla – kdo z nás někdy neměl z něčeho „kopřivku„. K těm nejvíce problematickým druhům patří:
- cizokrajné aromatické ovoce,
- ale někdy i zahradní jahody či rybíz.
- Některým dětem vadí i čokoláda,
- mléko,
- houby,
- různé druhy koření
- i léky.
Alergickou kopřivku může vyvolat potravina i svými výpary z nadýchání mikroskopických částic nebo kontaktem přímo na kůži.
Kopřivku nevyvolá jen nevhodná potravina
Kožní alergie se nejčastěji projevují v podobě kopřivky – svědivými pupínky, otokem nebo ekzémem a jejich původce odhalíme většinou brzy a nezřídka i bez pomoci lékaře. Pak prostě přestaneme jíst jahody nebo jablka, kovový náramek u hodinek nahradíme koženým řemínkem a většinou máme po potížích. Jsou však i případy, kdy organismus reaguje alergickou kopřivkou na přílišné teplo či naopak na chlad. Někdy se alergická kopřivka dokonce objevuje po silném duševním otřesu nebo po nadměrné tělesné námaze.
Mimo to v lidském zažívacím ústrojí často přežívají potažení mikroby, plísně i nejrůznější živočichové, kteří mohou být také původci alergií. Ty se pak projeví během několika vteřin po pozření „nebezpečného“ sousta, avšak většinou začíná nepříznivá reakce nejpozději do jedné až dvou hodin.
Léčba alergické kopřivky
Dosud nebyla proti alergii (která se projevuje mimo jiné i alergickou kopřivkou) nalezena stoprocentně úspěšná léčba. Každého je nutno léčit individuálně, případ od případu trochu jinak. Zásadním krokem je vždy třeba nejprve vypátrat alergen a pokusit se jej ze života postiženého jedince maximálně vyloučit.
Alergickou kopřivku (alergii) je třeba léčit komplexně a vedle léků jsou důležitými zbraněmi proti nim rovněž otužování, dobrá životospráva a vyrovnaný duševní život.
Při velkém postižení pomohou (momentálně) některé léky tišící svědění nebo chladivé obklady či pudry. S výběrem pomůže lékárník.