Deset až dvacet procent všech lidí zná, co to je alergická rýma. Za poslední desetiletí jich přibylo a podle odborníků to není procento konečné. Alergická rýma je způsobena bouřlivou odezvou organismu na nějaký alergen, který je ale sám o sobě obvykle neškodný. Alergická rýma trápí alergiky od jara do počátku podzimu. Co alergickou rýmu vyvolává?
Alergická rýma: Příčiny
Alergická rýma se podobá „obyčejné“ rýmě, jen ji nedoprovází zvýšená teplota. Když se alergickému člověku dostane do těla „jeho“ alergen, imunitní systém reaguje silněji, než u jiných lidí, kteří alergií netrpí. Alergická rýma vzniká nejčastěji vdechnutím alergenu, ale není to podmínkou. Alergen se může do těla dostat i jinou cestou – třeba potravou (nápojem). Případy vdechnutí alerenu jsou ale asi nejobvyklejší. Protože nejznámějšími alergeny způsobujícími alergickou rýmu se pyly stromů, květů a travin, říká se alergické rýmě lidově rýma senná.
Příznaky alergické rýmy
Příznaky alergické rýmy jsou podobné jako u rýmy způsobené viry, ale nástup (i odeznění) je rychlejší. Alergologové vysvětlují, že projevy rýmy způsobuje histamin, který produkují alergenem podrážděné buňky nosní sliznice.
- Po vdechnutí alergenu začnou pálit a slzet oči,
- objeví se svědění v nose s následným kýcháním
- a nosní sliznice začne vylučovat vodnatý sekret.
- Alergická rýma nepřechází do stádia hustého hlenu.
- Alergik mívá v důsledku svědění začervenalé oči,
- napuchlý a někdy začervenalý nos,
- někdy mu také otečou oční víčka,
- častěji rty.
- Bolest hlavy v čelní oblasti je stejná jako u rýmy virové,
- ale bolest kloubů a svalů se obvykle nedostaví.
Mírnější projevy alergické rýmy samy ustanou. Při prudkém ataku si alergik dost často musí vzít nějaký lék, který reakci organismu ztiší.
Není věková hranice
Alergickou rýmou trpí lidé všeho věku. A není uklidňující, že jsme jako děti nebo v mladém věku netrpěli – alergie nás může postihnout v průběhu celého života. Potíž je v tom, že alergie začíná reakcí jednu látku, ale přibývají další. Spouštěčem může být třeba soužití s nějakým domácím hlodavcem: potkan (i bílý), morče, králík, kočka. Alergie na zvířecí srst mnohdy „nastartuje“ problémy s dalšími alergeny: domácí prach, pyl dřevin, květin a travin, spory plísní… Člověk má pak o alergickou rýmu postaráno od pozdní zimy (kvetou jívy – „kočičky“, břízy, olše, lísky) do podzimu (ambrózie, pelyněk, zlatobýl). Na podzim, hlavně když začne topná sezona, začíná období podzimních viróz, které přechází do jiných zimních infekcí, takže se alergik „kapičky u nosu“ nezbaví po celý rok.
Alergie může přejít v astma
Nad alergickou rýmou můžeme mávnout rukou a rezignovaně myslet na to, že patříme mezi ona narůstající procenta alergiků. Někdy se alergie začne projevovat i hůř, než jen rýmou. Může se rozvinout v alergické astma, a to už je vážný problém (záchvaty). Proto je nutné – hlavně u dětí – o všech projevech alergie (včetně prvních projevů alergické rýmy) informovat ošetřujícího lékaře. Ten doporučí vyšetření na speciálním pracovišti, kde bude alergikovi provedena zkouška, jíž se zjistí, na které ze známých alergenů tělo nepřiměřeně reaguje. Protože je třeba se do alergologických ordinací předem objednávat, objednací časy bývají delší a vyšetření nelze provést v době, kdy „celá zem kvete“, předepíše ošetřující lékař nějaké tišící „překlenovací“ medikamenty (antihistaminika) nebo kapky, které příznaky alergické rýmy tlumí. Alergolog pak na základě vyšetření určí léčbu, respektive předepíše vhodný přípravek.
Alergici dobře znají internetové portály, na kterém vychází tak zvané pylové zpravodajství. V průběhu roku jsou tam připomínány alergeny, které se v aktuálním čase ve vzduchu nejvíc vyskytují. Podobné informace přinášejí i některé tištěné deníky.
Nejčastější spouštěče alergické rýmy (pyly)
Dřeviny Byliny Traviny Borovice Ambrózie Bojínek Bříza Drnavec Jílek Buk Jitrocel Kostřava Cypřišovité Kopřivovité Kukuřice Černý bez Merlíkovité Lipnice Dub Pampeliška Medyněk Habr Pelyněk Psárka Jasan Řepka Pýr Javor Šťovík Rákos Jilm Srha Jírovec Žito Lípa Líska Olše Ořešák Pajasan Platan Tis Topol Vrba