Alergický kašel je u alergika příznakem setkání s alergenem. Alergeny dráždící ke kašli obvykle vdechujeme, ale alergický kašel může být projevem i alergické reakce na potravinu. Vdechnutí nebo požití alergenu si alergik ani nemusí uvědomit. Právě tak si sám postižený člověk ani neuvědomuje, je se stálým pokašláváním snaží „pomoci“ staženým průduškám. Když se alergik dostane mimo vliv alergenu, po nějaké době alergický kašel zmizí. Jestliže nemizí, je to známkou, že je přítomnost alergenu stálá. Lidem s alergickým kašlem pomáhá ozdravný pobyt v čistém prostředí (hory, moře).
Alergický kašel je zpočátku nenápadný
Projevy alergie mohou být různé a některé z nich mohou být zpočátku zaměňovány s příznaky jiných chorob.
- O stále „kuckajícím“ děcku se myslíme, že je „zase nastydlé“.
- Pokašlávající dospělý budí dojem notorického kuřáka.
Alergický kašel vůbec nemusí být záchvatovitý, a tak je docela snadno přehlédnutelný. Až když později přejde do stadia průduškového astmatu, které se projevuje i život ohrožujícími záchvaty dušnosti, je jasné, že „něco“ není v pořádku.
Alergický kašel nelze vůlí ovládnout
Alergický kašel je dost často „mělký“, jeví se jen jako pokašlávání, ale soustavné. Může jej vyprovokovat:
- prach,
- pyl,
- kontakt s domácími zvířaty.
- Výrazné zhoršení potíží má na svědomí cigaretový kouř,
- dráždit mohou i parfémy,
- výpary
- nebo silný zápach.
Alergik se dostává často do společensky velmi těžko řešitelné situace, kdy se nezadržitelně rozkašle třeba jen proto, že musí vést jednání s lidmi, kteří jsou cítit kouřem, silným parfémem a podobně.
Alergický kašel je také možným příznakem potravinové alergie, například histaminové intolerance. Škála alergických příznaků je velmi široká, a alergie na nějakou složku v potravině může začínat nenápadně, třeba právě jen alergickým kašlem.
Dětem chybí pohyb na vzduchu
V současné době odborníci mluví o prudkém zvýšení počtu maligních, těžko ovlivnitelných forem, kdy je dítě neustále dušné, kašle, nemůže ani pořádně běhat a hrát si. Na vysoké nemocnosti dnešních dětí se prý podepisuje fakt, že jde o „papučovou generaci“. Děti tráví dny v místnostech, jen u televize a počítače, bez přirozeného pohybu. Odborníci připomínají to, co bývalo samozřejmostí: I astmatické děcko musí běhat, aby si posílilo plíce a srdce. Jinak nemá dostatečnou kapacitu, aby zvládlo třeba astmatický záchvat.
Jak tlumit alergický kašel
Alergický kašel zmírňují mnohé přírodní prostředky. Pro usnadnění dýchání bylináři doporučují nálevy nebo odvary:
- z natě přeslenu,
- ženšenového kořenu,
- heřmánku,
- omanu velkého
- či mateřídoušky.
Sliznici čistí a uklidňují:
- proskurník,
- divizna,
- devětsil,
- jilm
- a mučenka.
Aromaterapeuti masírují při záchvatech záda a hrudník směsí základního oleje se dvěma kapkami éterických olejů:
- bergamotového,
- kafrového,
- eukalyptového,
- levandulového,
- yzopového
- a majoránkového.
Vliv prostředí
- Pro lidi trpící alergickým kašlem či astmatem je nejvhodnější suché a teplé klima a čisté ovzduší.
- Potřebují stálý přísun čerstvého vzduchu.
- Nesmějí pobývat v dusných a zakouřených místnostech.
- Měli by se vyhýbat i náhlému chladu.
- V interiérech se osvědčily ionizátory a zvlhčovače vzduchu.
Víte, že…
… průduškové astma je jedna z nejčastějších nemocí s alergickým pozadím? Při této chronické chorobě dětí i dospělých dochází ke zúžení průdušinek – drobných trubic ústících do plicních sklípků. Jejich průměr zmenšují lepkavé hleny a stahy svalů, kterými jsou průdušinky obklopeny. Zhoršené dýchání, dušnost, neustávající kašel a více či méně časté záchvaty provázené citelným nedostatkem kyslíku astmatikům výrazně znepříjemňují a komplikují život.
… projevy choroby se mohou objevit již velmi brzo, dokonce v prvním roce života? Nejvíce případů se ale odhalí v předškolním a školním věku.
… astma však může vzniknout kdykoliv v průběhu života, dokonce i v seniorském věku?