Pokud naše dítě v blízkosti jakéhokoli zvířete špatně dýchá, otéká nebo si stěžuje na svědění očí, pravděpodobně trpí alergií na zvířecí srst. Tyto alergie jsou poměrně časté. Jestliže alergie vyvolává silné reakce, musí si bohužel naše dítě soužití se zvířetem odepřít.
Příčiny alergie
Alergie je způsobena špatnou funkcí imunitního systému, který reaguje nepřiměřeně na látky v našem okolí. Alergií existuje řada a není pravdou, že dítě, alergické na kočky, musí být zákonitě alergické na všechna zvířata. Látky, vyvolávající alergii jsou většinou obsaženy v tělních sekretech (například ve slinách), které se zvířeti dostávají do srsti při olizování a celkové očistě. Alergie nemusí být vyvolána jen takovým chloupkem, který se dostane do blízkého kontaktu. Stejnou medvědí službu vykonávají i žíně v matracích, přikrývky u babičky z opravdového peří nebo i výrobky ze zvířecí kůže.
Vznik alergie tohoto typu může být ovlivněn různými faktory i dobou působení alergenů na člověka. Velký vliv má dědičnost.
Příznaky onemocnění bývají různé. Jestliže zvířecí chlupy vdechujeme, reagují nejprve horní cesty dýchací kašlem a dušením. Přímý kontakt vyvolává svědění pokožky, které může vyústit až v ošklivé ekzémy. Alergické reakce jsou způsobeny nadměrným uvolněním histaminu. Jde o látku, která mj. stahuje hladké svalstvo a může sliznice nutit k zvýšené sekreci.
Alergiků přibývá
Alergie postihuje zhruba 30 procent populace a počet nemocných stále roste. Pokud jsou oba rodiče alergiky, je 80procentní pravděpodobnost, že i jejich dítě bude postiženo. Zhruba osm procent populace trpí svědivými ekzémy, stejný počet má alergickou rýmu a další tři procenta průduškové astma.
Alergický člověk (a zejména děti) by měl spát v místnostech s teplotou kolem 19 stupňů Celsia a 45procentní vlhkosti. Nevhodný je pro něj styk se zvířaty, například s kočkami, psy, morčaty, kanáry, potkany.
Rozloučit se s mickou
Pokud je naše kočka skutečně příčinou alergických potíží, pak nezbývá, než ji věnovat dobrým lidem. Nezapomeňme však, že na vině je náš imunitní systém, který se nedovede daným podmínkám přizpůsobit, nikoliv samotné zvíře, neměli bychom proto na ně zanevřít.
Alergii prý vyvolávají hlavně kocouři
Třebaže značné procento alergiků má od doktora striktně zapovězeno chovat doma zvířata, zejména kočky, odborníkům se před časem podařilo nalézt odpověď na to, proč u některých koček začnou postižení kýchat a slzet, jakmile se s nimi ocitnou ve stejné místnosti, kdežto u některých se alergická reakce nedostaví ani v případě, že se jim zvíře mazlivě vine kolem nohou. Podle některých odborných názorů je jednou z hlavních příčin těchto odlišných reakcí pohlaví koček. Lidé, kteří trpí alergií, totiž reagují na určitý protein přítomný v srsti, slinách a pokožce koček. Lékaři zjistili, že kocouři ho produkují výrazně větší množství než kočičí slečny. Vylučování této látky totiž řídí samčí pohlavní hormon testosteron, který kočky prakticky nemají. Vědci proto alergikům doporučují, aby se vyhýbali hlavně kocourům – a zvláště úzkostlivě v době kočičích námluv.