Mnozí lidé to znají: sundají například náramkové hodinky a v místě styku pokožky s kovem se objevila zarudlá svědící skvrna, která otéká. Podobné potíže může způsobit prstýnek, náramek, řetízek nebo třeba knoflík u džín. Jde o tak zvanou kontaktní alergii, která vzniká při přecitlivělosti například vůči některým kovům, zejména niklu. Nikl ovšem může být obsažen i nádobí, varných nádobách nebo v mincích.
Označení „nickelfree“
V místě kontaktu kůže s niklem se objeví zarudnutí a ekzém, který je bolestivý, svědí nebo pálí. Při těchto obtížích se nejen vyhneme kontaktu s alergizující látkou, ale rovněž navštíme odborníka, v tomto případě nikoli alergologa, ale kožního lékaře. Ekzém se často velmi obtížně odstraňuje, léčba spočívá v lokální aplikaci mastí.
Brýlové obroučky
Nejčastější se alergie na nikl objevuje při nošení různých doplňků, a nemusí se jednat jen o módu. Nikl mohou obsahovat i pro zdraví důležité pomůcky: například brýlové obroučky. Zatímco pro výrobce je nikl kovem příjemně tvárným a pro zákazníky zase přívětivě levným, pro leckterou pokožku představuje zdroj nepříjemných alergických projevů. Někteří výrobci proto označují své produkty informací „Nickel frei.“ nebo „nickelfree“.
Náramkové hodinky
To se týká i náramkových hodinek. Příčinou alergické reakce je příměs niklu. Řešením je potom buď nákup gumového řemínku s plastovou sponou, nebo celokovového, ovšem z čisté („chirurgické“) oceli. Na trhu jsou i přímo protialergické řemínky. Všichni výrobci zavedených značek již zcela běžně označují, zda kovová pouzdra a tahy náramkových hodinek obsahují, respektive že neobsahují nikl.
I nikl v nádobí může vyvolat alergii
Nerezové nádobí našich výrobců je vyráběno z vysoce kvalitního kovu, ale i přes tuto skutečnost, i fakt, že všechny druhy procházejí přísným schvalovacím procesem ve státní zkušebně, skrývá v sobě nerez jisté nebezpečí. Vaříme-li v něm třeba zelňačku nebo okyselenou zeleninu, uvolní se z kovu nepatrné množství niklu. Čím déle pak takový pokrm v hrnci zůstává, tím více niklu se do něho uvolní. Zdraví lidé se s tím vypořádají stejně snadno jako se snědením většího množství oříšků nebo čokolády. Obě potraviny totiž také obsahují nikl. Ovšem procento lidí, kteří po pozření zelňačky dostanou kožní reakci s červenými svědivými pupínky není zanedbatelný. Uvádí se, že v Evropě je jich až 20 %. Z tohoto hlediska je tedy méně rizikové nádobí smaltované. Právě tak jsou doporučovány pozlacené topné spirály u rychlovarných konvic.
Alergie na „nikláky“
Lékaři zjistili, že někteří lidé jsou alergičtí na peníze. Tato forma alergie je méně častá a vyskytuje se jen při doteku mincí, obsahujících nikl. Touto netradiční alergií jsou nejvíce postiženi například řidiči autobusů, kteří při prodeji jízdenek neustále manipulují s mincemi. Drobné mince bez niklu způsobujícího alergie požadovali například i evropští ministři financí při zavádění jednotného eura.
Víte, že…
… nejčastější negativní reakci na nikl způsobuje nošení bižuterie? A nemusí se vždy jednat o tu nejlevnější. Například i poměrně drahé double může svou nositelku nehezky poznamenat.