Alergie na spermie, to je doslova alergie proti lidstvu samotnému. A přesto se v současné době, kdy alergie nekontrolovaně narůstají, ženská alergie na mužské spermie objevuje. Alergie na spermie je nepříjemná, bolestivá, ale rovněž nebezpečná. Může to být důvod ženiny neplodnosti.
Alergie na spermie nebývá zjištěna hned
Alergie na spermie se může projevovat jako některá z infekcí pohlavního ústrojí – žena po sexuálním styku pociťuje pálení či svědění genitálií. Zevní genitál může mít zarudlý, oteklý, objevuje se výsev drobné vyrážky (krupičky)nebo až puchýřky. Žena si zpočátku častokrát myslí, že se jedná například o nějakou mykózu a pokouší se problém řešit sama pomocí volně dostupných prostředků a přípravků. Až neustupující problémy ji přivedou do ordinace gynekologa. Někdy žena příznaky podceňuje (nebo si neuvědomí tu možnost) a lékaři se s problémem svěří až v případě, že nemůže otěhotnět (při běžné gynekologické prohlídce to lékař nemohl zjistit, pokud mu o problému žena neřekla, protože se projevy alergie na sperma objeví jen po sexuálním styku a pak odezní).
Na jednoho nebo na všechny muže?
Alergie na sperma se může týkat jen jednoho konkrétního partnera (organismus ženy reaguje na nějakou látku v jeho spermatu obsaženou), a nebo se alergie na sperma projeví po styku s jakýmkoliv mužem.
Po sexuálním styku s kondomem se alergie na spermie neprojeví, což také důvodem, proč žena nemusí o své alergii vědět.
Podle odborníků se může jednat o dva typy alergií:
- buď alergie na histamin,
- a nebo alergie vyvolaná buněčnou imunitou – organismus ženy vytváří protilátky proti spermatu.
Léčba alergie na spermie
- V případě alergie na histamin vyžaduje léčba vyšetření na alergologickém oddělení. Specialista na tuto problematiku ženě nasadí prostředky – antihistaminika, které sníží přecitlivění jejího organismu. Příznaky tohoto typu alergie jsou podobné jako při vaginálních mykózách, infekcích nebo u některých pohlavně přenosných nákazách. Když žena nechce otěhotnět a nechce užívat antihistaminika, může pár řešit situaci důsledným používáním kondomu (pokud ovšem žena zároveň netrpí alergií na latex, což se může stát, protože při náchylnosti k alergiím se nesnášenlivosti řetězí).
- Závažnějším problémem je v případě buněčné nesnášenlivosti. Tato alergie bývá objevena při zjišťování příčin neplodnosti páru. Žena bývá léčena kortikoidy a tlumícími léky, protože rada používat kondom je v případě touhy po otěhotnění bezpředmětná. V některých případech přistupují odborníci ve specializovaných pracovištích tak zvané asistované reprodukce k metodě umělého oplodnění žena, kdy jsou mužovy spermie zavedeny do dělohy uměle – tak zvanou nitroděložní inseminací.