Alergie se nevyhýbají ani malým dětem

Stoupající počet alergiků v České republice je datován zhruba od roku 1960. Od té doby zároveň rostou čísla alergických dětí. Statistiky z České republiky hovoří jasně – nejvíce lidí, kteří trpí na nějakou formu alergie, pochází z měst. Již na konci 18. století řekl alergolog Charles Backley, že alergie budou s vývojem civilizace a vzdělanosti populace stále častější. Bohužel se nemýlil.

Přílišnou hygienou malým dětem škodíme

V současnosti se hovoří o možných nejčastějších příčinách alergií u dětí, jako jsou znečištěné životní prostředí, genetika, přehnaná hygienická opatření, kouření matky při těhotenství a během kojení. Jednou z obecně známých příčin vzniku alergií je celkový odklon od soužití s přírodou, přirozený vývoj dětí uprostřed zemědělské usedlosti, se zvířaty. Děti už se nebatolí v trávě, zřídka se umažou od bahna, nečuchají si ke květinkám. Naopak často jsou izolovány v dětských klubech, klimatizovaných místnostech, bytech, školkách a jejich přirozená obranyschopnost organismu se nerozvíjí.

Malé dítě

Včasným stanovením přesné diagnózy uspíšíme vymizení alergií

Vždyť si všimněte, na jaké potraviny a podněty vznikají alergie. Respirační alergie se vyskytují nejvíce a zahrnují alergie na pyly, roztoče, zvířata, plísně anebo šváby. Potravinové alergie pojímají reakce kupříkladu na vejce, obilí, ryby, arašídy. Dále existují alergie na hmyz (vosy, včely, čmeláky, sršně) či na léky. Při podezření, že je vaše dítě na něco alergické – neboli má nezvyklé projevy: natékají mu oči, hůře dýchá, má kožní vyrážku, kýchá, trpí trávicími obtížemi, neváhejte a spolu s pediatrem vyhledejte specialistu, který udělá alergologické vyšetření a po stanovení závěrečného verdiktu naordinuje příslušnou léčbu alergie. Prevencí, dodržováním konkrétních pravidel a preventivním užíváním léků, které zmírňují již počáteční alergické stavy, se může vaše dítě dočkat úplného zlepšení.

Zanechte odpověď