Pěstování amarylis není v Česku příliš rozšířené. Tato okrasná cibulovina, která kvete čistě růžovými květy, bývá kvůli jisté podobnosti květů zaměňována za tolik oblíbený hvězdník. Amarylis, stejně jako hvězdník, můžete pěstovat doma za oknem, zkrášlit vám může také vaši zahrádku.
Amarylis: Překrásně kvetoucí cibulovina
Amarylis je drobnou, nádherně kvetoucí cibulovinou, jejíž pravlastí je jižní Austrálie a také jižní Afrika. Cibulky amarylis mají v průměru 5 až 10 centimetrů. Z nich zpravidla vyrůstá jeden stonek (nebo dva stonky) o délce 30 až 60 centimetrů, který nese nádherné, do bíla, růžova či fialova zbarvené květy.
Amarylis vs. hvězdník
Pravá amarylis se ovšem v českých interiérech nebo na českých zahrádkách pěstuje pouze výjimečně. Čeští pěstitelé totiž amarylis zaměňují – především kvůli podobnosti květů – za pokojovou exotickou cibulovinu s velkými květy, které se odborně říká hvězdník.
I když jsou amarylis a hvězdník dva odlišné rostlinné druhy, tuzemští pěstitelé více než v 99 procentech pěstují na svých okenních parapetech hvězdník – ale říkají mu amarylis.
Hvězdník: Ozdoba interiérů
Hvězdník je oblíbenou ozdobou českých interiérů, a to především díky dlouhému stonku, z něhož vyrůstají překrásné, mohutné květy barvící se do různých odstínů. Hvězdníky nejčastěji vykvétají v průběhu ledna, naopak v letních měsících si dopřávají zasloužený odpočinek.
Různobarevné květy
Mohutné květy hvězdníku rostoucí na stonku po dvou až pěti kusech zahrnují širokou paletu barev. A to od bílé, červené až po růžovou nebo oranžovou. Některé květy hvězdníku bývají dokonce dvoubarevné.
Zalévání hvězdníku zvaného amarylis
V zimních měsících, kdy hvězdník vykvétá, rostlinu hojně zalévejte a také hnojte minerálním hnojivem s přídavkem draslíku. Zhruba od ledna navíc rostlinu dejte těsně k oknu. Vhodná je jižní či jihovýchodní strana, kde bude mít dostatek sluníčka.
Naopak zhruba od poloviny srpna zálivku i přihnojování postupně omezte. Zastavíte tak vegetaci a nadzemní části hvězdníku postupně odumřou. Tyto nadzemní části poté ořežte. Takový stvol už je ovšem třeba odříznout přímo po samotném odkvětu.
Vegetační klid
Od srpna následně cibuli hvězdníku dopřejte vegetační klid: Vyjměte ji z půdy a až do příštího rašení ji uschovejte na suchém místě, kde teplota neklesne pod 10 stupňů Celsia. Asi po třech měsících můžete tuto cibuli znovu vysadit do čerstvého substrátu. Cibule může být do tohoto substrátu „ponořena“ maximálně do své poloviny.
Pokud hvězdníku tento vegetační klid nedopřejete, je více než možné, že vám rostlina následující rok vůbec nevykvete!
Substrát vhodný pro hvězdník
Cibuli hvězdníku byste měli vysazovat do květináče, který bude pouze o něco větší, nežli průměr cibule. Pro hvězdník je ideální pěstební substrát ze směsi pařeništní zeminy, písku a listovky, který by měl mít kyselejší povahu.