„Je to pravák nebo levák?“S takovou otázkou se nejčastěji setkávají rodiče předškolních dětí. Žádoucí je jasná odpověď, pokud však musíte nevědoucně krčit rameny, realita je jasná – navštívila vás tzv. ambidextrie. A o co vlastně jde a jak se s tím vypořádat?
Nejde o nic naučeného ani odkoukaného. Lateralita, čili vrozená dominance alias přednostní užívání některého z párových orgánů, je jednoduše vrozená. Už v děloze lze pozorovat, že většina miminek si vkládá do úst pravý palec, leváků je minimum. A čas od času se vyskytnou i tzv. střídači. Samozřejmě nejde o nic nového, leváky můžeme doložit už z pravěku, a to díky nálezu speciálně uzpůsobených nástrojů. Ovšem ambidextrie se dokládá hůř. Jde totiž o stav, kdy převaha žádné strany není zřejmá. Jde o tzv. nevyhraněnou lateralitu.
Ambidextrie u dětí – je to problém?
Čas od času tento pojem vyvolá u učitelek zděšení. Výroky typu: „Tak to mu musíte tu správnou ruku ukázat,“ nebo „Navštivte s ním radši psychologa, asi má něco s psychikou,“ se hodí tak do minulého století. Bohužel rodiče často úplně zbytečně vyplaší a nadělají víc škody než užitku.
Násilné přeučování rozhodně vhodné není. Zpravidla vede k tomu, že dítě se sice snaží dělat vše jednou rukou (lhostejno zda levou či pravou), ale v určitých úkonech nikdy nedosahuje takové výkonnosti a šikovnosti, jako kdyby mohlo obě ruce střídat.
Může tedy držet vidličku v pravé ruce, házet levačkou a k psaní si zase vzít pravou. Právě výuka krasopisu bývá nejčastějším kamenem úrazu. Tady je vhodné, aby si dítě opravdu jednu ruku „vybralo.“ Ovšem tento nácvik je nutné započít už ve školce. Zpočátku je možné nejrůznější uvolňující cviky či malování provádět oběma rukama, časem by se však měla vygenerovat právě jedna, která bude v psaní dominantní.
Tady je určitě v případě potřeby vyhledat dozor odborníka, který se správným výběrem pomůže a poradí, jak jednu část těla na novou činnost „navyknout.“ Ovšem když dítě bude psát pravou, neznamená to, že se z něj stal pravák (a naopak). Stále je ve hře nevyhraněná dominance. Takže je možné, že držet lžíci nebo ovládat počítačovou myš bude docela jinou rukou.
Handicap? Ani ne
Někdy se rodiče snaží své dítě ambidextrie zbavit i proto, aby nemělo v pozdějším životě problémy. Dnes už však nic z toho není nutné. Naopak, je výhoda umět používat obě ruce současně. Fotbalový hráč, který umí zahrát faleš na obě strany nebo dělník v terénu, kterému je jedno, z které strany ke konstrukci přistupuje, budou jistě velmi oblíbení.
Na tomto místě je třeba vyvrátit mýtus, který spojuje ambidextrii s tzv. dyspraxií, čili stavem, který bychom jako laici pojmenovali „obě ruce levé.“ Tato vrozená nešikovnost v žádném případě s vrozenou lateralitou nesouvisí. Najdeme stejně procento dispraktiků mezi leváky, praváky i lidmi s laterální nevyhraněností.