Typickým projevem nedostatku železa je anémie neboli chudokrevnost. Anémií rozumíme v podstatě snížení počtu červených krvinek a omezení jejich funkce. Protože červené krvinky přenášejí kyslík ke tkáním těla, dochází při tomto onemocnění k dušení tkání. Typickými příznaky anémie jsou únava, nechutenství, dušnost a otoky. Léčba anémie musí vycházet její z příčiny. Tou je u těhotných žen nejčastěji nedostatek železa.
Příznaky anémie
Je-li v krvi méně hemoglobinu, než by mělo být, jde o chudokrevnost neboli anémii. Hemoglobin je červené krevní barvivo, které zásobuje tělní tkáně kyslíkem. Větší a rychlý pokles množství hemoglobinu může způsobit příznaky anémie: slabost, bledou tvář, závrati, v těžších případech i dušnost a zrychlení srdečního tepu při docela malé námaze. Souvisí to s tím, že krev nestačí zásobovat organismus kyslíkem.
Chudokrevnost (anémie) ohrožuje především těhotné ženy, u nichž se výrazně zvyšuje objem krve v těle a důsledkem toho koncentrace hemoglobinu klesá. Poměrně častá je anémie (chudokrevnost) v druhé polovině těhotenství, kdy rostoucí plod je přirozeně zásobován železem z těla matky.
Proč se u těhotných projevuje anémie?
Nejčastější příčinou anémie je nedostatek železa a vitamínu B 12 , nebo také předčasný rozpad červených krvinek. Ženy (a ještě více těhotné ženy) jsou náchylnější ke vzniku anémie z nedostatku železa, protože jejich organismus obsahuje menší zásoby železa než organismus mužů. V plodném věku ztrácejí železo v důsledku menstruace.
Nejlepší výsledky má léčba mají těhotných žen, jimž chybí v těle určité látky. Zdravotní stav se totiž poměrně rychle zlepší po jejich dodání do organismu. mohou to být tablety či injekce, ještě lépe však ideální skladba potravy.
Léčba anémie v těhotenství
Denně potřebujeme sice nepatrné množství železa v potravě (10 – 15 mikrogramů, organismus z toho přijme jeden až dva mikrogramy), ale potřebujeme je nezbytně. V tomto směru je proto důležitá zdravá a pestrá strava zahrnující ryby, vejce, vnitřnosti, ořechy nebo špenát. Mezi léčivé potraviny patří tmavá listová zelenina, květák a pšeničná mouka. Poslední zmíněné potraviny obsahují kyselinu listovou, která zabraňuje chudokrevnosti, při které se červené krvinky hůře tvoří a barví a zbývající se zvětšují (odborným termínem označujeme toto onemocnění jako makrocytární anémie). Je třeba, aby jídlo bylo dobře chuťově upraveno a tím se stalo i lákavé. Dalším nezbytným předpokladem je co největší pestrost stravy.
Víte, že…
– příčinou anémie (nedostatku železa v organismu) ženy bývá nezřídka též „pouhé“ vegetariánství?
– muži mají v těle 4 gramy a ženy 2,5 gramu železa?
– v těhotenství se spotřeba železa zvyšuje, a to až na 30 mg denně?
– anémie je nejčastější chorobný příznak na světě?
– nedostatek železa může být někdy spojen s chutí požívat neobvyklé věci, například hlínu?