Angína u dětí

Angína patří u dětí k nejběžnějším onemocněním. Angíny jsou buď virového nebo bakteriální původu. Proto je třeba s každým podezřením na angínu u dětí navštívit dětského lékaře. Ten rozpozná původce angíny a podle toho zvolí způsob léčby. Angína vyžaduje klid na lůžku. A to je někdy pro pracující rodiče nemocného dítěte problém. Co způsobuje angíny u dětí, a jak co nejlépe zajistit domácí klidový režim dítěte?

Způsob léčby angíny určí lékař

Angína je akutní zánět krčních mandlí. Asi v pěti procentech případů jsou angíny virového původu. Jejich původci jsou tak zvané adenoviry. Jsou v pozadí většiny běžných infekcí z nachlazení, které člověka přepadají od podzimu do jara. Taková angína nemůže být léčena antibiotiky. S angínou klasickou je to ještě trochu jinak. Toto onemocnění, doprovázené úpornými horečkami, bolestivými čepy na mandlích a většinou i zduřelými lymfatickými uzlinami, způsobují streptokoci, na které naopak nic jiného než antibiotika neplatí. Druh léku určí na základě laboratorního vyšetření a průběžného zdravotního stavu malého pacienta pouze pediatr.

Dítě s angínou potřebuje klid

Někteří rodiče jsou přesvědčeni, že poleží-li si jejich dítě v posteli týden, bude po angíně. Ovšem nedoléčená angína může později přivodit značné problémy s klouby, srdeční potíže, například šelest, v krajním případě i poškození šedé kůry mozkové. Angínu, a to zejména u dětí, je nutné vyležet, což znamená být v klidu doma do té doby, než je sedimentace zase zcela normální. Rodiče dětí, kteří bez lékařské kontroly pošlou dítě do školy (školky) jenom proto, že se už cítí dobře, hazardují s jeho zdravím.

Rady lékaře je nutno respektovat

Jen dětský lékař rozhodne, kdy může být dítě celý den mimo lůžko, kdy smí jít na procházku, kdy se vrátí do školy či zda a na jak dlouho budou nutné změny v jeho životosprávě (například osvobození od tělesné výchovy, omezení mimoškolní činnosti a podobně). Angíny, které patří mezi nejběžnější dětská onemocnění, jsou skoro vždy léčeny antibiotikem a několikadenní zotavení doma po nemoci je nutné.

Ani angínu nezvládne dítě samo

Během nemoci samé je nezbytné, aby některý člen rodiny byl dítěti nablízku (kromě jiného je nebezpečí zvracení, blouznění při horečce, porušování léčby atd.). V období zotavování záleží vše na stáří, psychické vyspělosti a samostatnosti pacienta. Jen rodiče sami mohou zodpovědně rozhodnout, na jak dlouho mohou dítě během dne opustit či komu je mohou svěřit nebo jestli stačí být s ním část dne jen v telefonickém spojení. I toho nejsamostatnějšího dítěte vyvstávají otázky: Co bude jíst? Čím se bude zabývat? Je byt dost bezpečný? Každá rodina najde při dobré vůli řešení, které umožní neponechávat dítě samotné více hodin denně zvláště po několik dní.

Zanechte odpověď