Braní antibiotik je pro někoho zcela výjimečné a je schopný je užívat jen v opravdu nutném případě. Jiný je konzumuje poměrně často a snaží se ocenit především jejich pozitivní přínos. Při jejich braní je však nutné dodržovat určitá pravidla, abychom zajistili jejich správný účinek. Jedním z nich je i omezit konzumaci mléčných výrobků.
Vliv mléčných výrobků
Adekvátní účinek léků může být ve značné míře ovlivněn konzumovanými potravinami. V mléku je obsažen vápník, který s antibiotiky vytvoří v žaludku pevnou vazbu. Ta pak znemožní vstřebávání antibiotika a zajištění jeho požadovaného účinku.
Na druhé straně však při braní antibiotik dochází k silnému narušení střevní mikroflóry a je nutné dodat tělu laktobacily, které jsou právě v mléčných výrobkách. Není nutné vynechat mléčné výrobky úplně po dobu braní antibiotik, ale je třeba je konzumovat s alespoň dvouhodinovým odstupem od léků.
Je třeba dodržovat braní léku před či po jídle – dle konkrétního druhu antibiotika. Dočtete se to v příbalovém letáku a při vyzvednutí léků vám to jistě sdělí lékárník.
Dopad mohou mít i další potraviny
Změnit vstřebávání léků mohou i citrusy. Na rozdíl od mléčných výrobků však při jejich konzumaci není účinek léků snížený, ale právě naopak. V těle by pak proběhla reakce, jako kdyby léku dostalo mnohem větší množství. U některých druhů antibiotik se doporučuje též omezení konzumace minerálních vod nebo užívání antacid.
Rizika užívání antibiotik
Jak již bylo zmíněno, při užívání léků utrpí škody zejména mikroflóra, která je pro tělo nezbytná a velmi užitečná. U žen se následně může objevit vaginální infekce, braní antibiotik může být provázeno průjmem.
Další rizika plynou zejména z nesprávného či příliš častého užívání antibiotik. Pokud antibiotika nedobereme nebo je neužíváme tak, jak je předepsáno, mohou nám sice krátkodobě pomoci, avšak bakterie se na ně stanou odolné a při další nemoci nám již daný lék nezabere. Pacienti se často nechají „ukolébat“ tím, že je jim již dobře, a léky tedy již brát nebudou. Právě u antibiotik však dbejte na to, ať je berete opravdu daný počet dní, na kolik vám je lékař předepsal.
Antibiotika pomáhají jen při bakteriálních infekcích, což je v plné kompetenci lékaře rozhodnout, zda je potřebujete, nebo vám pomohou jiné druhy léků. Netrvejte tedy na užívání antibiotik – ne při všech nemocech vám tak zázračně pomohou. Stejně tak nelze doporučit dle vlastního uvážení braní léků, které byly předepsány někomu jinému.
Raději dbejte na prevenci
U nás jsou antibiotika předepisována zejména v případech nemocí dýchacího ústrojí. Je tedy na místě spíše dbát na prevenci a každodenně posilovat svůj imunitní systém, abyste na onemocnění trpěli jen opravdu výjimečně. Nejlépe vůbec ne.