Mirena je hormonální nitroděložní antikoncepce ve tvaru písmene T. Je doporučována ženám, které již rodily a v nejbližších pěti letech neplánují další těhotenství. Patří k šetrnějším formách ochrany proti početí a je možné ji zavést ihned po ukončení šestinedělí.
První nitroděložní tělíska se používala prý už ve starém Řecku. Předměty z drahých kovů ovšem učinily ženu trvale neplodnou, nemluvě o negativním účinku na její zdraví. Moderní nitroděložní tělíska jsou zaváděna jen na určitou dobu a neovlivňují následnou plodnost své nositelky.
Mirena by se díky své velikosti snadno vešla do dlaně. Váleček tvořící vertikální část uvolňuje malé množství hormonu levonogrestrelu, který zahušťuje hlen v děložním hrdle a současně tlumí pohyblivost spermií v děloze a vejcovodu, čímž účinně brání oplodnění vajíčka. Levonogestrel působí převážně v děloze a jejím blízkém okolí, do krevního oběhu proniká jen minimálně.
Jak se zavádí Mirena?
Nitroděložní tělísko není vhodné pro všechny ženy. Kontraindikací pro jeho použití bývají hlavně vrozené deformity dělohy, nezhoubné nádory nebo opakované záněty v děloze či pochvě. Jestliže gynekolog použití Mireny schválí, vydá obvykle recept do běžné lékárny. Mirena je zde k sehnání za zhruba 6 500 Kč. Další peníze (cca 500 Kč) pak dostane gynekolog za její zavedení.
Samotný zákrok je rychlý a bezbolestný. Provádí se za pomoci tenké trubičky vsunuté do děložního krčku v době, kdy je přirozeně pootevřený – buď na počátku menstruace nebo ihned po ukončení šestinedělí. Mirena se do požadovaného tvaru roztáhne až po vsunutí do dělohy, zároveň jsou zkrácena vlákna vedoucí do pochvy a to zhruba na délku 2 cm. Vlákna se později používají ke snadnějšímu odstranění. Antikoncepční účinek tělíska vydrží pět let, poté je nutné zakoupit nové.
Mirena – vedlejší účinky
První tři až čtyři týdny může ženské tělo reagovat na zavedení antikoncepčního tělíska poměrně bouřlivě. Přerušované špinění či větší krvácení a mírné bolesti nebo tlaky v podbřišku jsou celkem běžné a není třeba se jich obávat. Na silnější bolesti zabere ibuprofen nebo teplý obklad. Po této době potíže obvykle vymizí a dále přichází jen běžná menstruace, často výrazně zkrácená a zeslabená. Po půl roce od zavedení dokonce u části žen krvácení přestane úplně.
Někdy se mohou objevit i potíže s nadměrným přibíráním na váze, bolestí hlavy nebo nafouknutým břichem. V takovém případě většinou gynekolog doporučí vyčkat dva nebo tři měsíce, jestli se stav přirozeně neupraví. V opačném případě doporučí odstranění tělíska. Výhodou je, že pokud k vyjmutí Mireny dojde během prvních šesti měsíců, proplatí zdravotní pojišťovna částečné náklady na její pořízení a zavedení. Je k tomu potřeba pouze samolepka z balení, kterou gynekolog vkládá do zdravotní dokumentace a lékařská zpráva, popisující důvody odstranění tělíska.