Tak jako existuje názor, že antikoncepce by měla být vždy v rukou ženy, jiná teorie praví, že není nad to, když je pánem svých spermií muž. Tento názor potvrdí zejména ti, kteří mají nechtěnou až nežádoucí vyživovací povinnost. Muži se už nemusejí spoléhat jen na kondom. Mužská antikoncepce má i jiné možnosti.
Kondom „to vždy jistí“
Nejrozšířenější, nejjednodušší a přitom velice bezpečné je používání prezervativu (kondomu). Mužská bariérová ochrana – i když pros v bizarních podobách – byla používána už ve starověku. Zdokonalila a zpřístupnila ji až výroba ve velkém od poloviny 19. století. Nejprve gumový, v současné době latexový nebo polyuretanový prezervativ si muž nasadí na ztopořený pohlavní úd a vykoná s ním soulož. Sperma zůstane v ochranném návleku (kondomu). Prezervativy jsou výbornou ochranou i před pohlavní nákazou (syfilis, kapavka, chlamydie, bičenka poševní, AIDS). Prezervativ sice mírně omezí citlivost penisu, ale to výhoda pro muže, kteří trpí přílišnou citlivostí a tím i předčasným výronem při souloži. Kondomy lze zakoupit téměř všude – od drogérie po čerpací stanici. Podle statistik otěhotní při používání prezervativu tři ze sta žen za rok. Přestože se může kondom považovat za poměrně ideální mužskou antikoncepci při náhodných nebo málo častých pohlavních stycích, existují i zde nevýhody. Pomineme-li stud, který je v nás lety prudérní výchovy zafixován, mohou se při používání kondomů občas vyskytnout alergické projevy, způsobené nesnášenlivostí materiálu.
Metoda přerušované a rezervované soulože
Dříve velmi užívanou mužskou antikoncepcí byla přerušovaná soulož. Podle odborníků i „praktiků“ to je snad nejhorší způsob antikoncepce, který existuje. Spočívá v přerušení pohlavního styku těsně před mužovým vyvrcholením a ve výronu semene mimo pohlavní orgány ženy. Úspěšnost metody spočívá v míře zkušeností a sebeovládání muže.
Rezervovaná soulož je jeden z mála způsobů antikoncepce, který oficiálně povoluje katolická církev. Muž při ní pomalu dospívá do stadia vrcholného vzrušení, které však není zakončeno ejakulací. Nevýhodou metody je to, že při ní muž nikdy nedosáhne orgasmu. Pokud tento postup nezvládne, stane se z tohoto druhu opět přerušovaná soulož. V dnešní době se tato technika začíná prosazovat, ne však jako metoda antikocepce, nýbrž jako jeden ze způsobů, kterým lze soulož prodloužit.
Mužská sterilizace
Sterilizace (vazektomie) je podle odborníků poměrně nenáročný úkon, který má jako antikoncepční metoda téměř stoprocentní účinnost vazektomii lze provést ambulantně na urologickém oddělení. Sterilizace (není to totéž jako kastrace) spočívá v přetnutí chámovodů. Muž je schopen pohlavního styku a ejakulace jako před zákrokem, protože sperma se vytváří v prostatě a semenných váčcích. I když existuje možnost zpětného návratu, měli by tento zákrok podstupovat asi jen muži, kteří jsou pevně rozhodnuti již nikdy nemít žádné děti. Návrat funkce se někdy nezdaří.
Na urologickém oddělení je možno nechat si provést i perkutánní vazoligaturu, což je jakési ucpání chámovodů silikonovými „zátkami“ (ucpávkami).
Hormonální antikoncepce
Pro účely mužské antikoncepce byl před časem vyvinut přípravek s označením gossypol. Jde o výtažek z bavlníkových semen. Účinná látka způsobuje zástavu dozrávání spermií, aniž je ovlivněna schopnost muže mít pohlavní styk. Jde o preparát s reverzibilní (vratnou) účinností – po ukončení užívání se tvorba mužských pohlavních buněk opět obnovuje. Lék však nedoznal většího rozšíření, protože byly prokázány i nežádoucí vedlejší účinky. Podle dostupných pramenů byl výzkum přerušen.