Zásada první: Nechcete-li otěhotnět, používejte antikoncepci. Zásada druhá: Nechcete-li otěhotnět, užívání antikoncepce mějte vždy ve svých rukou. Zásada třetí: Výběr vhodné antikoncepce provádějte se svým gynekologem. Metody ochrany před otěhotněním (antikoncepce) jsou známy od počátků lidské historie. Prudkého rozvoje se dočkaly koncem 50. let 20. století. Příčinou byl nejen rozvoj moderní vědy, ale i společenská poptávka – poválečná populační exploze.
Druhy a orientační ceny antikoncepce
- V civilizovaných zemích je nejrozšířenější antikoncepční metodou hormonální pilulka, odborně „kombinovaná perorální antikoncepce“. Perorální znamená, že se užívá ústy, kombinovaná znamená, že každá tabletka obsahuje vždy dva hormony, jeden s účinky estrogenu, druhý s účinky progesteronu. Hormonální pilulka je spolehlivá antikoncepce, která kromě ochrany před otěhotněním s sebou přináší dlouhý seznam dalších příznivých zdravotních účinků. Nejzávažnější je ochrana před rakovinou dělohy a vaječníků, ochrana před nezhoubnými nádory (cystami) vaječníku a prsu, ale zaznamenává se i nižší výskyt zánětů vejcovodů, anémie, revmatického zánětu kloubů, žaludečních vředů, akné a řady dalších chorob. Hormonální antikoncepce rovněž činí menstruační cyklus pravidelným, krvácení je slabší, mizejí bolesti při menstruaci a asi v polovině případů i příznaky předmenstruačního syndromu. Ve srovnání se všemi těmito klady jsou zdravotní rizika mizivá. Nepatrný vzestup výskytu infarktu myokardu u starších kuřaček a nepatrně vyšší riziko rakoviny prsu u žen, které pilulku užívaly déle než deset let před prvním těhotenstvím, jsou nejzávažnější, ale zdravotní zisky pilulky zdaleka nepřekonávají. Navíc poslední generace pilulky před infarktem naopak chrání. Cena: Podle druhu a výrobce od přibližně 200 do 750 korun za tři plata.
- Menší oblibu než antikoncepční pilulky si získaly dlouhodobé hormonální metody. Jsou to injekce (dávají se obvykle jednou za 3 měsíce) a podkožní tělíska, která se zavádějí pod kůži nadloktí na dobu pěti let. Metody jsou to extrémně spolehlivé, bohužel s nevýhodou častého výskytu nepravidelnosti menstruačního krvácení. Pro některé ženy však mohou být optimální volbou. Cena: Podle druhu přibližně od 4500 do 6000 korun.
- Nitroděložní tělíska představují další moderní metodu antikoncepce. Jejich hlavní nevýhodou je to, že postrádají zdravotní výhody pilulky. Kromě toho obvykle zesilují menstruační krvácení. Dnes jsou dostupná tělíska nové generace, která jsou spolehlivější a lépe se snášejí. Hodí se pro ženy starší a věrné (na rozdíl od pilulky nechrání před záněty vejcovodů, které jsou obvykle způsobeny pohlavně přenášenými bakteriemi). Cena: Od 1000 do 6500 korun na pět let.
- Bariérové metody ženské antikoncepce dnes nejsou příliš oblíbené a hodí se spíš jako doplněk jiných postupů. Moderní antikoncepční krémy a pěny jsou však dosti spolehlivé a navíc do jisté míry chrání před výtoky. Cena: 100 až 300 podle druhu a výrobce.
- Kondom, prezervativ, mužská bariérová metoda, je propagován především pro svou ochranu před přenosem pohlavních infekcí včetně AIDS. To má nepochybný význam populační. Má však zhruba desetkrát vyšší riziko selhání než moderní metody a ochrana před sexuálně přenosnými nemocemi zdaleka není absolutní. Pocit bezpečí v rizikové situaci může možnost akvírování podobné choroby dokonce paradoxně zvýšit. Cena od 20 korun za tři kusy.
- Metody plodných a neplodných dnů jsou dnes rozpracovány do neobyčejných detailů, což výrazně zvýšilo jejich spolehlivost. Vyžadují však naprosto striktní dodržení přísných a komplikovaných pravidel. Jak se ukázalo, není toho většina žen schopna. Zadarmo.
- Kojení si zachová antikoncepční účinek, pokud žena kojí alespoň šestkrát denně, pokud nejdelší přestávka mezi kojením nepřesáhne šest hodin a pokud nemenstruuje. Zadarmo.
- Přerušovaná soulož je postup, jehož rozšířenost u nás nemá ve světě obdobu. Je nutno ji pokládat za postup zastaralý, nespolehlivý a překonaný. Zadarmo.