Injekční antikoncepce způsobuje, že většina žen nedostane vůbec menstruaci. Tato hormonální antikoncepce chrání ženu obvykle tři až šest měsíců, potom se tato injekce musí opakovat. Nevýhodou této metody je snížená plodnost ještě deset měsíců po antikoncepční době. Antikoncepční injekce má podobný účinek jako podkožní tyčinky, jenomže hormonální dávka se vpravuje do těla normální injekcí.
Jak antikoncepční injekce funguje
Jedná se o velice spolehlivou antikoncepční metodu. Injekce hormonu progesteronu je ženě aplikována do hýžďového svalu, a to jednou za tři měsíce. Do organismu vpravený progesteron způsobí změny na děložní sliznici a neumožní vajíčku, aby se uhnízdilo v děloze. Dále také dochází ke zahuštění hlenu děložního hrdla, což značně znemožňuje spermiím proniknout k vajíčku. K ovulaci (na rozdíl od hormonální antikoncepce založené na dodávce estrogenu) dochází, ale změny v ženině organismu nedovolí uchycení vajíčka.
Ztráta menstruace
Odborníci se otevřeně zmiňují i o nevýhodách, bez nichž se žádná taková účinná metoda nemůže obejít. Mezi ně patří například zablokování menstruačního krvácení. Většina žen po injekci menstruaci nedostane nebo se menstruační krvácení objeví jen velmi slabé. Protože pravidelné měsíčky ženu informují o tom, že není gravidní, může vynechání krvácení po aplikaci injekčního antikoncepčního prostředku znamenat zdroj obav ze selhání účinku. Ovšem tato metoda má prokazatelnou vysokou spolehlivost.
Výhody a nevýhody
Antikoncepční injekce je vhodná pro ženy, které:
- ze zdravotních důvodů nemohou užívat přípravky obsahující estrogen. To se týká například žen trpících endometriózou (v těchto případech má injekce dokonce léčebné účinky).
- Rovněž je vhodná pro ženy s cévními chorobami.
- Dále je antikoncepční injekce doporučována kojícím ženám – tvorba mateřského mléka není nijak ovlivněna.
- K pozitivním účinkům je připočítávána i skutečnost, že žena neztrácí zájem o sex, což se někdy u jiného typu hormonální antikoncepce může objevit.
- Antikocepční injekce patří k nejlevnějším přípravkům.
Možná rizika
- Antikoncepční injekci lékaři neporučují velmi mladým ženám (dívkám) – může negativně ovlivnit tvorbu kostní hmoty (snížená hustota).
- Může docházet k odvápnění kostí, proto je doporučována vyšší konzumace potravin bohatých na vápník.
- Některé ženy mají po injekci depresívní nálady či stavy.
- Někdy může ženy trápit nespavost.
- Antikocepční injekci by si neměly nechat aplikovat ženy, které v relativně blízké době plánují početí dítěte (účinek přetrvává až deset měsíců).
5 komentářů
Dobry den ja sem se chtela mela pichlou inekci jen jednu nyni ted uz vyprsela a chtela sem se zeptat kdyz sem ji mela jen jednou kdy bych tak zhruba mohla treba otehotnit.Jestli je ucinost a cekavost 10mesice.Prosim o radu.Abych mela blzsi infromace.Dekuji
Dobry den.. Ja tuhle antikoncepci uzivam nekolik mesicu. Mam ji uz asi 3x aplikovanou. Bohuzel jsem asi jedina a nesedla mi. Misto vynechani mesicku porad krvacim… Na nekolik dni mi injekce na zastaveni krvaceni pomuzou,ale musim se vyhybat a to max. alkoholu.. I malinkata sklenicka alkoholu (ne tvrdeho) mi opet krvaceni spousti a bez pomoci doktora se mi krvaceni nezastavi… Musim se poradit o jine antikoncepci… Nebo mi muzete poradit eco jineho?
Ze začátku aplikování teto injekce jsem mela stejný problém,ani kapku alkoholu a bohužel ani vina, piva…ale me se to čtvrté injekci dalo vše do poradku,a ted mužů vše, a bez menstruace což se hodí hlavně v létě 🙂
dobrý den v červnu jsem byla poprve na injekci a měla jsem s partnerem pohlavní styk a uklouzlo nám to na další jsem měla jít 29.9 mohu být těhotná nebo spíše ne