Mezi nejmladší prostředky bránící nežádoucímu početí patří antikoncepční náplast. Poprve byly náplasti uvedeny trh v USA, Federální zdravotnický úřad USA schválil jejich užívání v listopadu 2001, ale s prvními pokusy vědci začali již v 90. letech 20. století. Ženy tak získaly stejně bezpečný prostředek jako jsou různé tabletky, který ale je aplikovatelný jednodušším způsobem.
Jak náplast funguje
Antikoncepční náplasti umožňují ženám přijímat přes kůži nízké dávky určitých hormonů, které se osvědčily v tabletkách pro zabránění početí. Uživatelka si náplast sama mění jednou za týden, zatímco tabletky musí brát denně.
V případě antikoncepční náplasti se využívá velmi podobný postup při zabránění otěhotnění jako u jiné hormonální antikoncepce. Ženy si je aplikují za sebou a potom, v době menstruace, jeden týden vynechají. Z náplasti se uvolňují hormony, které ovlivňují děložní sliznici, zabraňují ovulaci a zahušťují děložní hlen. Hormony se nedostávají do organismu přes trávicí trakt, ale vstřebáváním kůží. Náplast je možno lepit buď na záda, hýždě nebo v prostoru břišcha, nikdy by je však neměly aplikovat na prsou. Důležité rovněž je, aby tato místa pravidelně měnily, protože by mohlo dojít k podráždění kůže.
Náplasti jsou vyráběny tak, že se s nimi žena může koupat ve vaně nebo dokonce i v bazénu. Některé ženy si ale stěžují, že se jim náplast odloupla při dovolené spojené s koupáním. V případě, že se náplast odlepí nejméně na dobu jednoho dne, je třeba čtyřtýdenní cyklus začít znova. První týden je však nutné brát ještě podpůrné antikoncepční prostředky. Účinek náplasti přetrvává ještě 48 hodin po odlepení náplasti, ale nedoporučuje se na to hřešit.
Pro koho je antikoncepční náplast vhodná
Odborníci jsou přesvědčeni, že antikoncepční náplasti jsou spolehlivější než různé typy tabletek. Eliminují zapomínání, což je velký problém některých žen, které užívají hormonální antikoncepční tablety.
Antikoncepční náplasti bývají pro svou vysokou účinnost doporučovány především nejplodnější věkové skupině, ale v širokém věkovém rozpětí od 18 do 45 let.
Náplasti nejsou pro každou
Antikoncepční náplasti nejsou doporučovány:
- Ženám s hmotností vyšší než 90 kilogramů
- Ženám trpícím vysokým krevním tlakem (i léčeným)
- Silným kuřačkám
- Ženám s chorobami oběhového systému
- Náplast – jako ostatně žádná hormonální antikoncepce – nechrání úřed pohlavně přenosnými chorobami
- Při používání antikoncepční náplasti mírně vzrůstá náchylnost k žilním trombózám
Vedlejší účinky
Jako u jiných hormonálních přípravků se mohou objevit mírné vedlejší účinky: slabé krvácení („špinění“), snížení sexuální apetence, bolesti břicha nebo prsou, nevolnost, kožní vyrážky. Někdy může být podrážděno místo, kde byla náplast nalepena.
Aplikaci si je třeba předem nechat schválit (doporučit) ošetřujícím gynekologem a jemu také oznámit případné nežádoucí vedlejší účinky.
Antikoncepční náplast se kupuje v lékárně, ceny jsou různé, ale v průměru od 300 do 500 korun za jednu měsíční dávku. Obvykle bývá v balení na tři měsíce.