Srdeční arytmie život znepříjemňují i ohrožují. Kardiovaskulární choroby jsou nejčastější příčinou úmrtí naší populace. Podle zkušeností odborníků se podílejí na celkové úmrtnosti až 56 procenty.
Arytmie srdce pacienta omezuje
Nejčastějším srdečně-cévním postižením je infarkt myokardu, závažné jsou však i arytmie srdce, které se projevují při ischemické chorobě srdeční nebo při jiných pokročilých srdečních vadách. Někdy je jejich příčinou vrozená srdeční anomálie. Srdeční arytmie jsou pro postižené verdiktem pro značná omezení v běžném životě. Naprosté většině lidí trpících příliš rychlým srdečním rytmem (tachyarytmií), kterým nepomohly léky, pomůže k vyléčení katetrizační ablace. Při ní se odstraní místo, které je zdrojem poruch rytmu.
Pokrok moderní kardiologie
Poruchy srdečního rytmu (arytmie srdce) způsobují člověku značné obtíže:
- mdloby,
- závratě,
- dýchací obtíže,
- a někdy dokonce mohou vést ke smrti.
Arytmie srdce vznikají v důsledku narušené tvorby či převodu vzruchů nezbytných pro srdeční práci a jsou dvojího druhu:
- Tak zvaná bradyarytmie znamená stav, kdy je srdeční rytmus výrazně zpomalen. Tento problém se již od začátku 60. let řeší pomocí elektrické srdeční stimulace, tedy implantací kardiostimulátoru.
- Donedávna ale představovalo velký problém postižení opačné, kdy srdeční rytmus je příliš rychlý, tak zvaná tachyarytmie.
Radikální změnu na tomto poli přinesla léčebná metoda katetrizační ablace, která je podle kardiologů právem označována jako jeden z největších pokroků moderní kardiologie. Metoda je přesná a spolehlivá, definitivně řeší obtíže pacienta. Není nutná celková narkóza, pouze místní znecitlivění, hospitalizace trvá obvykle dva tři dny.
Nedostatek hořčíku a koenzymu Q 10
- Příčiny srdečních arytmií mohou být různé. Jde-li o arytmii způsobenou vnějšími událostmi (nedobrá zpráva, hádka, leknutí a podobně), je vhodné začít pomalu a zhluboka dýchat až do normalizace srdečního rytmu.
- Příčinou arytmie může být také například nedostatek železa, hořčíku a vápníku. Hořčík brání ukládání vápníku do buňky – proto se používá i v protisklerotické léčbě. Řídí také mineralizaci kostí a příznivě působí při léčbě osteoporózy. V srdečním svalu stabilizuje elektrické akční potenciály a tím zabraňuje vzniku arytmií. V hladkém svalstvu cév podporuje uvolnění křečí – zejména v oblasti věnčitých a mozkových tepen, proto působí jako přirozený preventivní činitel srdečního a mozkového infarktu.
- Vědecké studie, které byly uskutečněny v zahraničí, ukazují, že má-li člověk v těle dostatečnou hladinu koenzymu Q 10, zvyšuje se odolnost proti srdečnímu selhání, mizí arytmie a obnovuje se normální, zdravý srdeční rytmus.
- Někteří vědci tvrdí, že rozsah působení kofeinu na srdce a krevní oběh je zveličován, ale pokud trpíte vadami srdeční chlopně (označované jako tachykardie a rychlá arytmie), měli byste se kávě vyhýbat.
Babská rada: Víno života
Srdeční elixír, nebo také víno života, je nejen účinným přírodním lékem při srdeční slabosti nebo arytmii srdce, ale také podpůrným prostředkem při angině pectoris.
Víno života připravíme tak, že do jednoho litru čistého přírodního vína vložíme asi deset stonků petržele a přidáme jednu až dvě lžíce vinného octa. Vše deset až dvanáct minut povaříme, přidáme 300 g dobrého včelího medu a nakonec vše ještě mírně povaříme asi pět minut. Potom víno slijeme do čisté láhve a uložíme v chladničce. Užíváme dvakrát až třikrát denně jednu polévkovou lžíci.
1 komentář
Hezký večer, mám problémy s arytmií srdce s bolestí spánků, čela, krku, trapéz až do levého ramene. Velmi nepříjemný stav, který trvá až 2,5 hodiny. Nevím co to je …