Porodní asfyxie je strašákem všech nastávajících maminek i porodníků. Příčin asfyxie je celá řada, někdy jsou však její důsledky fatální – končí smrtí nebo trvalým poškozením mozku.
Co je asfyxie
Asfyxie je stav, při němž se nedostatečně vyměňují krevní plyny přes placentu během porodu. Plod trpí nedostatek kyslíku ve tkáních, a proto dochází k metabolické acidóze.
Důsledkem asfyxie může být jak úmrtí, tak neurologické postižení. Asfyxie bývá nejčastějším rizikem komplikovaných porodů, existuje-li riziko asfyxie, snaží se porodníci co nejdříve dítě vybavit z dělohy.
Jak probíhá porod
Nástupem první doby porodní se mění i dýchání plodu, kontrakce ovlivňují proudění krve v placentě. S nastupujícími děložními stahy se mění průtok a celkový objem krve, vždy na vrcholu kontrakce je proudění přerušeno a následně se obnoví.
U normálního, fyziologického porodu je přísun kyslíku pro plod dostačující. Pokud však plod delší dobu dostatek kyslíku nemá, přechází na anaerobní metabolismus, jehož důsledkem je acidóza.
Proč k asfyxii dochází
Příčin asfyxie je celá řada. Na straně matky se může jednat o zástavu srdce, šok, rupturu dělohy, preeklampsii nebo může být i následkem kouření. Příčina může být i na straně placenty, kdy je placenta nějakým způsobem abnormální (vcestné lůžko apod.).
Asfyxii může zapříčinit i dlouhý pupečník, klasické jsou případy s pupečníkem pevně a několikrát omotaným kolem krku. Asfyktické jsou s větší pravděpodobností velké nebo naopak velmi malé plody, plody se srdečními vadami apod.
Konečně poslední skupinu faktorů přispívajících k asfyxii tvoří mechanické faktory, tedy například patologie pánve rodičky, zvýšená děložní činnost nebo příliš dlouhý porod.
Jakmile je zaznamenáno riziko asfyxie, je snahou veškerého personálu dítě co nejdříve vybavit z dělohy a umožnit mu přísun kyslíku. Rizika spojená s asfyxií jsou příliš velká, asfyxie může vést k trvalému poškození mozku – asfyxie je nejčastější příčinou neurologických obtíží.