Astigmatismus je velmi častá oční vada, která způsobuje zkreslení vnímaného obrazu. Je způsobena vyklenutím rohovky, a to buď víc nebo méně než je běžné pro správné vidění. Astigmatismus se koriguje brýlemi s tak zvanými cylindrickými skly, kontaktními čočkami, a nebo oční chirurgové korigují astigmatismus operativně. U dětí se astigmatismus operativně neodstraňuje (oko se stále vyvíjí).
Co způsobuje astigmatismus
Světlo se do oka dostává rohovkou, která je na povrchu oka. Za rohovkou je umístěna čočka, která upřesňuje paprsky, aby byly zaostřeny do bodu nejostřejšího vidění na sítnici (odborně fovea). Při astigmatismu nemá rohovka pravidelný půlkulovitý tvar, ale je víc nebo méně zloštělá či zakřivená v některých osách. To vede k tomu, že procházející paprsky nedopadají na sítnici oka rovnoměrně. Vnímaný obraz pak není ostrý nebo je jinak deformovaný.
Astigmatismus může být buď vrozený nebo získaný jako důsledek nějakého očního onemocnění (zánět rohovky) či úrazu na oku.
Jak lidé s astigmatismem vidí
Lidé s astigmatismem mívají problémy při vidění do dálky i na blízko. Vada činí problémy:
- při psaní řádků (řádek psaných slov se zvětšuje nebo uhýbá nahoru či dolu),
- při jemné práci (mechanika, ruční práce).
Astigmatismus a jeho projevy:
- nevidí křivě visící obraz,
- nerovnou zeď,
- šikmo zavěšenou skříňku
- nebo jiné vodorovné a svislé linie.
Lidé s astigmatismem mohou mít i jinou oční vadu – dalekozrakost nebo krátkozrakost. Ale to nezhoršuje počet dioprií. Rovněž tato vada nebývá na každém oku stejná. Proto lidé s astigmatismem obvykle nemohou používat brýle, které patří někomu jiné, a nebo si nemohou kupovat levné brýle na tržnicích.
Korekce astigmatismu
V dřívějších dobách byl astigmatismus korigován brýlemi s cylindrickými skly, potom i očními čočkami. Moderní oční lékařství může odstranit astigmatismus oční operací.
Očních vad přibývá
Astigmatismus se řadí mezi refrační vady. Odhaduje se, že v současné době 60 až 70 procent veškeré populace potřebuje dioptrické brýle (z velké části se na tomto počtu podílejí lidé ve věku nad 40 let). Důvodem jsou oční vady, nejčastěji krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus nebo presbyopie (stařecká slabozrakost).
Nejběžnější vady oka
Astigmatismus:
- nepravidelný povrch rohovky nebo čočky
- rozostřené nebo křivé vidění
- Léčba: cylidrické brýle nebo čočky, operativní vyrovnání nepravidelného zakřivení
Dalekozrakost
- rohovka nebo čočka má menší optickou mohutnost, paprsky se střetávají až za sítnicí
- špatné vidění na blízko
- Léčba: brýle s „plusovými“ diopriemi, čočky, operace zvětší vypouklost, „přidá“ dioptrie
Krátkozrakost
- rohovka nebo čočka jsou opticky mohutnější, paprsky se střetávají před sítnicí
- špatné vidění do dálky
- Léčba: brýle nebo čočky s „mínusovými“ dioptriemi, oprace zploští vypouklost a „ubere“ dioptrie.