Astma bronchiale (průduškové astma) je onemocnění, kdy sliznice dýchacích cest nepřiměřeně reaguje na jinak běžné podněty. Může jít o nejrůznější faktory – od cigaretového kouře přes parfémy, srst zvířat a prach až po pyly. Výsledkem bývá astmatický záchvat s výraznou dušností nebo alespoň ztížené dýchání. Bronchiální astma patří k nejčastějším dětským chronickým neboli vleklým nemocím.
Typy astmatu
Astma může být podle příčiny vzniku buď alergické, nebo nealergické. Někdy se obě příčiny kombinují a vzniká tak zvaný smíšený typ.
Pravé alergické astma je výsledkem alergické reakce a zvýšené průduškové aktivity. Mezi nejčastější přímé podněty, které jsou schopny spustit alergickou reakci, patří pylová zrna, zvířecí srst, peří, roztoči, vzdušné plísně, potraviny, hmyzí jedy a další. K dalším nepřímým podnětům řadíme cigaretový kouř, křídový prach, skelnou vatu, dráždivé plyny ze sprejů na vlasy, ale také mlhu, smog, chlad a další.
Nealergické astma může být způsobeno vleklou infekcí dýchacího traktu (obstrukční bronchitidou), fyzickou námahou, vlivem některých léků, duševní námahou, nemocemi a dalšími faktory.
Jaké jsou příznaky astmatu?
Typickým příznakem atmatu bronchiale je záchvat výdechové dušnosti neboli astmatický záchvat. Při takovém záchvatu dítě většinou sedí, rukama se opírá o podložku. Slyšíme sípavý dech, výdech je prodloužený a většinou na běžnou vzdálenost slyšíme ve výdechu pískoty a vrzoty. Bývá přítomen kašel, který je dráždivý, případný vykašlaný hlen je průhledný, vazký. Když dítě svlékneme, pozorujeme zatahování mezižeberního svalstva. Dítě má strach z nedostatku dechu, potí se. Záchvat přichází v kteroukoli denní i noční hodinu, nejčastěji však nad ránem.
Kojenci a batolata svou nemoc projevují jinak. Záchvatovitý kašel, typický pro větší děti, většinou chybí, dušnost se rozvíjí postupně a déle trvá. Potíže většinou vznikají při bakteriální či virové infekci, na počátku bývá třeba rýma a kašel.
Co způsobí astmatický záchvat?
Při astmatickém záchvatu se zúží průměr dýchací trubice. Kombinují se zde dva mechanizmy: dojde k otoku sliznice a zároveň se stáhnou hladké svaly ve stěny bronchů. Postižený pak musí vynakládat velké úsilí k tomu, aby nasál do plic potřebné množství vzduchu. Astma je onemocnění, jehož základ tvoří zánět dýchacích cest a výrazně zvýšená aktivita průdušek. Zvýšená průdušková aktivita může být vrozená, zánět průdušek ji zhoršuje
Léčba astmatických dětí
Léčba astmatu je komplikovaná a dlouhodobá. Skládá se z léčby pomocí léků (medikamentů) a z neméně důležitých režimových opatření.
Medikamentózní léčba patří zcela do rukou dětských lékařů odborníků alergologů. O lécích, o tom, jak s nimi pracovat, co dělat při zhoršení, kdy vyhledat lékařskou pomoc, jsou rodiče lékařem důkladně poučeni.
Existuje mnoho léčebných programů pro astmatické děti. Tyto programy zahrnují lázeňskou péči, pobyty v horách nebo u moře, které astmatikům nesmírně prospívají. Je dobré informovat se u svého ošetřujícího lékaře na možnosti i na způsob hrazení takové léčby zdravotními pojišťovnami.