Atrofie je stav, kdy původně normálně vyvinutý orgán začne ztrácet svou hmotu, zmenšuje se zakrňuje. Všeobecně známá je svalová atrfie. Ale právě tak může z nějakých příčin dojík k atrofii mozkové hmoty, obecně k atrofii mozku. Atrofie mozku může býz způsobena vlivem nějaké choroby, věkem, a nebo su ji člověk může přivodit sám dobrovolnou aplikací mozek poškozujících látek.
Mozkové hmoty ubývá věkem
Průměrný mozek dospělého člověka váží asi 1,4 kilogramu. Ženy mají mozek o deset dekagramů lehčí. Maxima velikosti lidský mozek dosahuje až mezi třicátým a čtyřicátým rokem věku. Pak nastává postupné snižování jeho váhy. Asi po šedesátce se začne atrofie mozku postupovat rychleji. Bohužel, i tomto případě jsou na tom ženy o něco hůř – atrofie mozku je výraznější u žen než u mužů. Jako ve všech bilogických pochodech, i v případě atrofie mozku hraje velkou úlohu dědičnost.
Podle odborníků mozek sedmdesátiletých lidí vyplňuje asi devadesát procet vnitřního objemu lebeční dutiny. V následujících letech se mozek zmenšuje tak, že vyplňuje už jen asi 80 procent lební dutiny.
Atrofie mozku ve stáří se projevuje:
- určitým zúžením mozkových závitů,
- prohloubením mozkových rýh.
- Bílá mozková hmota je redukována (atrofována),
- v mozkové pleně omozečnici je zmnoženo vazivo.
- Neurologové popisují další změny, které způsobuje atrofie mozku ve stáří.
Stařecká atrofie mozku je jev normální a není příčinou tak zvané stařecké demence.
Nemoci způsobující atrofii mozku
Alzheimerova choroba
- Nemocí, která přímo způsobuje atrofii mozku, je tak zvaná Alzheimerova choroba. Mozek je atrofován v některých případech na váhu menší než dvě třetiny původní hmotnosti (lékaři uvádějí méně než 900 gramů).
Huntingtonova choroba
- Další nemocí, která přivodí mozkovou atrofii, je Huntingtonova choroba. Mozek je při ní zmenšený až o třicet procent. Ubývá šedá i bílá mozková hmota.
Pickova nemoc
- Ubývání hmoty v mozkových lalocích způsobuje Pickova nemoc.
Alkohol, drogy, sniffing
Není žádným tajemstvím, že atrofii mozku si mnozí lidé dobrovolně přivozují sami, a to přijímáním toxických látek, které jim mají navodit libé pocity (a na n ichž se postupně stávají závislými). Jsou to především:
- alkohol,
- halucinogenní látky a jiné omamné drogy aplikované žilně nebo tabletách,
- a dále tak zvaný sniffing, „čuchačství“.
Nadměrné nebo časté pití alkoholu urychluje atrofii mozku. Prvními příznaky jsou ztráta paměti a další symptomy demence.
Účinky vdechování těkavých látek se z velké části podobají stavu opilosti. Obdobně jako u alkoholu každý reaguje jinak: někdo má pocity euforie, jiný se stane agresívním, má veselou náladu či zvýšenou sexuální touhu. Sniffing těžce poškozuje čichačovo zdraví. Postihuje nejen játra a ledviny, dýchací ústrojí a srdce. Například toluen se přes plíce dostává s krví do mozku, kde rozpouští tuk mozkových buněk. Ty pak odumírají.