Avokádo neboli hruškovec americký fascinuje zákazníky obchodů svým jedinečným hruškovitým tvarem a zajímavou chutí. Uplatní se ale i jako krásná pokojová rostlina, i když plodů se v bytových podmínkách nedočkáte. První krůčky ale vyžadují trochu trpělivosti.
Ze všeho nejdříve musíte pecku z avokáda opatrně vyjmout. Pokud používáte oblíbený postup s naražením pecky na nůž, pro pěstitelské účely na něj raději zapomeňte. Pecku opatrně vydloubněte lžičkou a omyjte ji ve vlažné vodě. Tím ale celá anabáze jménem avokádo – pěstování z pecky teprve začíná.
Avokádo – pěstování z pecky
Co potřebujeme:
1 skleničku nebo průhlednou vázičku
4 špejle nebo párátka s ostrým koncem
1 pecku z avokáda
Pecku z avokáda si dobře prohlédněte. Z kulaté části vyrůstají kořínky, z té špičaté zase listy. Vezměte párátka a zabodněte je do pecky ze všech stran. Zatlačte je tak hluboko, aby bez problémů držela, poškození vnitřní části pecky se bát nemusíte.
Skleničku nebo průhlédnou vázičku (ale použít můžete i misku, pokud jsou špejle dostatečně dlouhé) naplňte do poloviny vodou a pecku do ní umístěte tak, aby byla její kulatější část (ta, ze které vyrůstají kořínky) potopená asi do poloviny. Přilijte vodu, pokud je to třeba.
Nádobu s peckou postavte na okenní parapet, kde bude mít dostatek přirozeného světla a nechte ji v klidu 5-8 týdnů odpočívat. Jednou za týden vodu vyměňte, aby nedocházelo k bujení plísní a dalších škodlivých mikroorganismů.
Dříve nebo později horní část pecky praskne a na svět se začne drát stonek s děložními lístky. Nesnažte se tento proces urychlit odtahováním poloviny pecky od sebe nebo jejím naříznutím. Stonek je velmi křehký a snadno se poškodí. O týden až dva později praskne i spodní polovina pecky a do vody se vydá první kořínek. Spodní části pecky je třeba věnovat vyšší péči. Zbytky slizu z avokáda podporují růst plísní, takže při výměně vody při opatrně omyjte i kořínek a pecku.
Jakmile má avokádo alespoň dva plně vyvinuté listy (tento proces trvá asi tři měsíce) je načase ho nasadit do květináče s lehkou dobře propustnou zeminou. Čerstvý semenáček nesmí nachladnout odspodu, pokud sázíte avokádo v zimě, dejte květináč na zapnuté topení. V létě se spolehněte na sílu slunečních paprsků. Vždy ale mladou rostlinku chraňte před průvanem.
Avokádo zalévejte střídmě tak, aby půda nebyla neustále promáčená. V takovém případě mu začnou žloutnou listy a může dojít i k jejich úplnému opadu. Pokud tato situace přece jenom nastane, vyjměte rostlinku z hlíny a zkontrolujte její kořenový systém. Všechny hnědé kořeny odřízněte a nechte jen ty zdravé bílé. Avokádo zasaďte do čerstvé hlíny a zalévejte podle výše popsaného návodu. Ale nenechte ho ani přeschnout, zvláště v prvních měsících by se z toho nemuselo vzpamatovat.