K cestování do arabských zemí, ale i do Asie, trocha financí navíc v podobě odměny pro místní rozhodně patří. Ale jak se vyznat ve složitých pravidlech jejich počítání a dobře odhadnout situace, ve kterých se hodí? Dnes jsme se zaměřili na bakšiš v Egyptě. Poradíme vám kdy, kde, jak a za kolik.
Co je to vlastně ten bakšiš? Definice ho znají jako drobný obnos, kterým platíte za vykonanou službu. Ovšem můžete si díky němu říct i o pozornost nebo se naopak nechtěné pozornosti zbavit. To skvěle funguje zejména na děti, které u památek nebo na tržištích neustále škemrají o drobné nebo se snaží nabídnout své služby.
Bakšiš
Nejdříve se zastavíme u toho, co vám k zájezdu do Egypta řeknou některé cestovní kanceláře. Tvrdí totiž, že po příletu do země musíte zaplatit jakési „bakšišné“, jež bude poté rozděleno mezi všechny zaměstnance hotelu a další osoby, s nimiž byste mohli přijít do styku. A vy už tak na svých toulkách po okolí nezaplatíte vůbec nic. Nenechte se nachytat, rozhodně to není pravda. Navíc personál, kterému dáte bakšiš pěkně z ručky do ručky je následně ochotnější a příjemnější.
Nejde jen nějaké drobné přilepšení do rodinného rozpočtu. Mzdy personálu v Egyptě jsou opravdu nízké a jejich rodiny jsou proto na výši bakšišného často existenčně závislé. A i pokud bakšišné zaplatíte, dostanete se tak nanejvýše k zástupci cestovky a majiteli hotelu. K těm nejpotřebnějším nikoli.
Na kolik vás běžný bakšiš vyjde?
Kupodivu i přes tento fakt nebude drobných u sebe potřebovat příliš moc. Pět piastrů, zaplacených každému ochotnému pracantovi vás v součtu nevyjde více než na nějakých 150-200 Kč denně. A za tuhle směšnou sumu si budete užívat pozornosti přidělených zaměstnanců opravdu se vším všudy.
A jak poznat, kdy bakšiš použít? V zásadě vždycky, když jste se službami spokojeni (podle toho výši bakšiše odstupňujte). Naproti tomu za špatné služby neplaťte nic. Jednoduché. A neplaťte ani za nevyžádané služby, pokud je nepotřebujete.
Kde všude můžete na bakšiš narazit
Odnos zavazadel je typická bakšišová situace. Často vám je ochotní donašeči budou doslova rvát z rukou. Pokud se tomu chcete vyhnout, mějte už po příjezdu do země vyměněné libry a nabídněte jim je. Rádi vás nechají na pokoji. Stojí totiž o dolary. Pokud se jejich služby rozhodnete využít, platí se půl libry až libra za jedno zavazadlo – až po odnosu, samozřejmě.
Za úklid pokoje pak nechte na stolku jednu libru denně. Nikdy je nedávejte na postel, nesluší se to. Za ručníky na pláži se pak platí opět půl libry až libra za kus.
A kde naopak neplatit? Při pozvání na čaj nebo průvodci na tržišti. Urazili by se. A ani si nemusíte nic kupovat. Klidně to řekněte předem. Možná vás to překvapí, ale mnozí prodavači si prostě jen rádi povídají.