Nejčastějším důvodem nálezu bakterie v moči je infekce močových cest. Infekce může nastat v růszných částech močového ústrojí. Do močového ústrojí může proniknout bakterie, která za normálních okolností žije v zažívacím traktu člověka. Bakterie v moči vyvolává záněty.
Bakterie na nesprávném místě
Infekci močových cest velmi často způsobuje bakterií Escherichia coli. Ta přežívá v trávicím ústrojí člověka a vykonává tam funkci „zdravotní policie“. Koriguje výskyt jiných zdraví nebezpečných bakterií. Za určitých okolností se může stát, že bakterie proniknou do močového ústrojí. Tato situace může nastat, je-li organismus oslaben nebo když je bakterie do močových cest mechanicky zanesena. Infekce postupuje močovými cestami, může zachvátit i močový měchýř nebo ledviny.
Bakterie v moči: Cesty nákazy
- Častým důvodem rozmnožení bakterie v moči je nedostečné množství přijímaných tekutin.
- Pro množení bakterie vzniká optimální prostředí i za situace, kdy člověk z nějakého důvodu (jakéhokoliv) zadržuje močení.
- Někdy jsou močové cesty žen infikovány bakterií po porodu, kdy má žena ochablé svalstvo, kterým může bakterie proniknout.
- Podobně tomu může být i během těhotenství nebo v klimakteriu.
- Nákaza bakterií může být do močového ústrojí zavlečena také při pohlavním styku. Nebezpečí hrozí při promiskuitním sexu (partneři neznají svůj zdravotní stav), a nebo při styku análním, kdy je riziko přímého zavlečení bakterie z konečníku.
- Bakterie se z konečníku může dostat do močového ústrojí i při nedostatečné nebo špatným způsobem prováděné hygieně po velké stolici. Někdy se bakterie v moči objeví i při přísném dodržování hygieny. Tato cesta nákazy je běžnější u žen, protože jejich močová trubice a konečník jsou v poměrně těsné blízkosti.
Další možné příčiny
Bakterie v moči a následný zánět se mnohdy projevuje jako komplikace při některých nemocech.
- Jedná se zejména o cukrovku. Cukr v moči diabetiků je dobrou výživou pro bakterie, které se v močovém ústrojí diabetika snadno množí.
- Někdy jsou příčiny bakterie v moči ve vrozených vadách močového traktu, a to především v případě, že dochází ke zpětnému pronikání moči do močového ústrojí (tak zvaný zpětný tok). Tato vrozená vada bývá odstraněna chirurgicky.
- Nákaza může být do močového ústrojí zavlečena také při nemocech, kdy je pacientům zavedena stálá (permanentní) cévka. To mohou být například lidé dlouhodobě upoutaní na lůžko (například po zlomeninách pánve nebo krčku stehenní kosti), po některých onkologických operacích (rakovina močového měchýře) nebo i jiného důvodu.
Léčba a prevence
Bakterie v moči a způsobené záněty jsou léčeny antibiotiky. Někdy je před jejich nasazením nutno provést tak zvanou kultivaci, aby byl zjištěn přesný typ bakterie.
Jako prevenci lékaři doporučují dodržování hygienických zásad, dostatečný přísun tekutin, vyhýbání se rizikovému chování. V poslední době se jako prevence infekčních cest doporuče konzumace brusinek, respektive produktů brusinky obsahujících.