Batolecí období nastává děťátku překonáním prvních narozenin. Většina batolat hranici mezi prvním a druhým rokem života nepřekročí, spíše ji dovedně přeleze nebo nanejvýš přeťape, držíc se ruky dospělého. Dítěti nastává doba velmi bouřlivého vývoje – fyzického i mentálního. A mamince nastává doba, kdy by pro jistotu své batole neměla pustit z oka. Batolata jsou čilá – a nevyzpytatelná.
Batole se učí chodit
Na počátku batolecího období dítě většinou způsoby pohybu volně kombinuje. Jde mu o to, dostat se odněkud někam, a to bez ohledu na techniku. Chce-li někam dorazit rychle, většinou zvolí lezení. Když dospěje k žádoucímu předmětu, sedne si a začne ho zkoumat. Pak buď pokračuje v lezení nebo se gesty či hlasem dožaduje, aby jej dospělý zvedl a vodil. Samostatný pohyb vpřed po dvou nohách je objeven a bude sloužit po celý život k dobývání prostoru.
Batolecí období – základ řeči
Zároveň se zvládáním chůze se batolecí mozek připravuje na zvládnutí řeči. Je nezbytná k myšlení a vzájemnému sdělování myšlenek, bez ní by bylo lidské mládě ztracené nejen ve společenství lidí, ale ztratilo by se i ve svém vlastním duševním světě, který by zůstával chudý a bez obsahu. Stejně jako vývoj pohybu v prostoru je i rozvoj řeči dlouhodobý proces. Mozek musí k tomu účelu navázat stovky milionů spojení mezi miliony nervových buněk a pak nekonečným počtem opakování tato spojení upevnit, až se stanou trvalými.
Batole se učí hrou
Rodiče či opatrovníci batoleti pomáhají opakováním a procvičováním všeho, co už umí: chůzi, slůvka, věty, říkadla a písničky i nekonečné dětské hry. Ty rychle rozvíjejí jeho jemnou motoriku, tedy práci rukou a jejich obratnost i postřeh. K nim dítě nezbytně potřebuje partnera.
- Donekonečna mu tedy podáváme předměty, které pouští na zem a přitom znovu a znovu říkáme jejich jméno.
- Vytrvale kutálíme zpátky míč, který k nám posílá či schováváme předměty, aby je mohl s jásotem objevovat.
- Napodobujeme hlasy zvířat a současně ukazujeme jejich obrázky v knížkách.
- Povzbuzujeme také dítě při pokusech postavit na sebe pár kostek a bez ohledu na ztráty času mu dovolujme zápasit samostatně s krmením a pak i s oblékáním.
- Tak se během batolecího období stává prudkým a současně zákonitým procesem z kojence chodící, myslící, mluvící a stále šikovnější človíček.