Bechtěrevova choroba je systémové onemocnění, které je řazeno mezi nemoci pojivové tkáně (kolagenu). Jde o zánět kloubů páteře a často i velkých obvodových kloubů končetin, kromě toho se objevuje i zánět duhovky oka. Onemocnění vzniká i na základě dědičnosti. Bechtěrevova nemoc se typicky projevuje u mladých mužů a obvykle začíná bolestmi v kříži, později se přidávají bolesti v hrudní a krční páteři. Patří k ní i změny v kolenou a kyčlích. Klinické potíže mají především muži. Výrazně převažují v poměru deset ku jedné nad ženami.
Co je Bechtěrevova choroba
Bechtěrevova choroba (správně ankylosující spondylartritida) je celkové onemocnění zánětlivého charakteru, které postihuje meziobratlová skloubení a přilehlé měkké tkáně páteře. Postižen může být i kyčelní či ramenní kloub. Přesná příčina této choroby, která postihuje hlavně muže (často již kolem 20. roku života), není dosud známa. Výsledky imunobiologických vyšetření však naznačují, že jde o dědičné onemocnění.
Příznaky onemocnění
Prvními příznaky mohou být bolesti pat (zvláště v místě úponu Achillovy šlachy), postižení duhovky, krátkodobější bolesti kloubů či svalů a také opakované infekce močových cest. Nejčastěji se však jako první zdravotní problém objevuje bolest v kříži – zprvu dočasná, později stálá – která se šíří podél páteře vzhůru. Obtíže jsou doplněny únavou, nechutenstvím, poklesem hmotnosti či zvýšenou teplotou. Posléze dochází k omezení hybnosti páteře (zejména jde o potíže při předklonu a omezenou možnost rotace), které ztěžují nemocnému pohyb. Vedle toho může dojít zvláště v důsledku postižení hrudní páteře – také ke snížení plicní ventilace a následným problémům s dýcháním.
Diagnóza onemocnění se opírá o individuální obtíže nemocného, genetická a imunologická vyšetření a později i o výrazné změny na rentgenových snímcích.
Léčba nemoci
Podstatnou roli při léčbě Bechtěrevovy choroby hraje rehabilitace a hlavně aktivní přístup pacienta k ní.
- Soustavné, odborně vedené cvičení totiž může zamezit výraznému zhoršení nemoci. Smyslem léčby je hlavně uvolnění svalů v postižené oblasti masážemi, elektroléčbou nebo magnetoterapií, doprovázené pasivním či aktivním rozcvičováním kloubů. Potřebné jsou i cviky dechové, jimiž se předchází poškození plicní tkáně. Pokud pacient vezme za své, že soustavné cvičení je v jeho vlastním životním zájmu, má podle odborníků vyhráno. Spoléhá-li, že za něj budou cvičit zdravotničtí pracovníci, šidí sám sebe.
- Farmakoterapie se zaměřuje na podávání léků proti bolesti a zánětu – je však třeba, aby byly podávány pouze v akutním stavu, neboť jinak by mohl u pacienta vzniknout návyk (to platí zejména u léků proti bolesti).
Víte, že…
… Bechtěrevova choroba trápila i spisovatele Karla Čapka? Projevila se u něho již v jednadvacátém roce života.