Begónie je oblíbená okrasná rostlina, jejíž bohaté květy se vybarvují prakticky do všech barev. Pěstování begónie zvládne každý. Tato rostlina, která se krásně vyjímá v truhlících, miluje stín, kvalitní půdu a pravidelnou a vydatnou zálivku.
Původ begónie
Begónie se v Evropě poprvé objevila v průběhu 17. až 19. století. V této době byla na starý kontinent jako planá rostlina s nádhernými květy dovezena z pralesů Jižní Ameriky. Z této rostliny do dnešní doby vznikla spousta kultivarů – ať už sou vzpřímené velkokvěté, se středními květy, drobnokvěté nebo převislé.
Na plané begónie můžete v Jižní Americe narazit i dosud. Tyto rostliny se totiž rády pnou například po zdech polorozpadlých inckých osad.
Pěstování begónie
Překrásně kvetoucí begónie, které mají nepravidelně srdčité, zubaté listy, každým rokem vyrůstají z vytrvalé hlízy. Pokud se tedy chcete pustit do pěstování begónií, stačí, když si na jaře v zahradnictví zakoupíte hlízy a necháte je narašit ve vlhkém substrátu při teplotě 20 stupňů Celsia.
Poté, co z hlízy vyrostou mladé výhonky, můžete dát rostlinky na světlo. Do takového metrového truhlíku, který ovšem musí být dostatečně hluboký, se vám vleze zhruba pět rostlin.
Pozor! Hlízy musíte sázet vždy prohlubní nahoru.
Přezimování begónií
Hlízy begónií musíte nechat přes zimní období přezimovat v teple. Na podzim, ještě před příchodem prvních mrazíků, hlízy odeberte ze země, odstraňte z nich nadzemní části a kořínky a jemně je očistěte.
Následně nechte hlízy dva dny zaschnout. Poté je uložte do dřevěné bedýnky a jemně zasypte vlhkou rašelinou. Hlízy begónií přeneste na zimu třeba do sklepa. Je důležité, aby se v místnosti, kde begónie na zimní období necháte, teplota pohybovala kolem 6 stupňů Celsia.
Víte, že?
Begónie si můžete vegetativně namnožit také rozřezáním hlíz. Na každé části hlízy musí být přitom alespoň jeden výhon.
Pravidla pěstování
Při pěstování begónií byste se dále měli držet několika pravidel. A to:
- Begónie vyžadují stín a nemají rády přímé sluníčko. Proto je pěstujte raději na severní nebo východní straně.
- Begóniím dopřejte kyprou půdu, která bude dostatečně prohnojená. Tyto rostliny navíc pravidelně přihnojujte plným hnojivem podporujícím kvetení.
- Begónie nesnáší mráz. Na jaře je v truhlících vyneste ven až po „zmrzlých“, tedy až po 20. květnu.
Begónie – voskovky
Nejznámějším a nejpěstovanějším druhem begónií současnosti jsou begonie semperflorens, známé pod názvem voskovky. Jde o begónie vysoké 15 až 30 centimetrů, kvetoucí bíle, růžově či červeně. Některé kultivary voskovek mají zelené listy, další bronzové nebo červené listy s jedinečným lemováním.
Voskovky se hodí do záhonů, truhlíků i misek. A navíc jsou odolné – na rozdíl od jiných druhů begónií – také vůči slunci a suchu.