Bergamot

Znalci čajů znají jeho vůni z oblíbené značky Earl Grey, uživatelé toaletních vod jeho stopu poznávají v Eau de Cologne, pro vyznavače aromaterapie (a jejich okolí) to je jedna z nejpříjemnějších vůní, vybíraví mlsouni jej znají z orientálních cukrovinek. Řeč je o bergamotu, plodu citrosovníku citrus bergamia. Bez bergamotu by lidstvo s největší pravděpodobností „nevymřelo“. Na druhou stranu – bergamot činí lidské žití příjemnějším.

Bergamot: Takový zvláštní citrus

Bergamot je druh citrusu. Uvádí se, že je bergamot nejspíš křížencem larahy  (Citrus aurantium currassuviencis) a limety (Citrus limetta). 

  • Nerozmnožuje se semeny, ale roubováním na jiné druhy citrusů.
  • Plody bergamotu mají trochu hruškovitý tvar,
  • žlutou nebo zelenou barvu
  • a dorůstají přibližné velikosti pomeranče.
  • Někdy je kůra plodů hrbolatá. 
  • Většina produkce bergamotu je v italské Kalábrii. Dále se bergamot pěstuje na Pobřeží slonoviny a v Turecku.

V Turecku se z bergamotu vyrábějí marmelády a cukrovinky, italská produkce se využívá pro získávání aromatického bergamotového oleje z kůry plodů.

Proč bergamotová silice? Pro příjemnou vůni

Bergamonová silice má využití hlavně v parfumářském průmyslu, a to minimálně od 18. století. V roce 1709 založil v Kolíně nad Rýnem Johann Maria Farina parfumářskou společnost, v níž začal vyrábět vele slavnou Kolínskou vodu, Eau de Cologne. Ta bergamotovou silici ve značném množství obsahuje. Kromě Eau de Cologne bergamot obsahují i jiné pánské toaletní vody i dámské parfémy.

Odtud byl jen krok k tomu, aby se bergamot přidával k aromatizaci jiných toaletních a kosmetických přípravků. Bergamot prý má schopnost stabilizovat vůně a je vzácně „snášenlivý“ s jinými aromatickými složkami v přípravcích použitých.

Protože mělo toto život zpříjemňující výrobní odvětví značnou poptávku po bergamotu, začal se hlavně v Kalábrii pěstovat ve velkém, právě průmyslové využití. V tomto teplém italském regionu jsou pro pěstování bergamotu příznivé podmínky: sucho, stálé vyšší teplo bez velkých výkyvů.

Slavný Earl Grey, Šedý hrabě

Milovnici čajů dobře znají legendární a po celém světě rozšířenou značku Earl Grey. Čaj s jemnou chutí a vůní bergamotu. Bergamotem jsou aromatizovány i jiné čaje. Ty tak zvaně „no name“ bývají sice levnější, ale mnohdy „navoněné“ bergamotovou silicí synteticky vyrobenou.

Bergamot v aromaterapii

Třebaže má u nás aromaterapie už největším boom za sebou (ten byl ve druhé polovině 90. let), stále patří bergamot k nejoblíbenějším vůním, která nevadí ani lidem, jež jinak mají k výparům linoucích se z nejrůznějších odpařovačů výhrady. Co se účinků inhalovaných výparů týká, uvádí se: 

Masáže a koupele: Silici je třeba ředit

Rozředěna v neutrálním oleji, vazelíně nebo i v čistém vyškvařeným sádle se bergamotová silice někdy doporučuje na ošetřování kožních problémů (ekzémy, akné, opary). Tyto předávané rady je však víc než vhodné před použitím konzultovat s lékařem.

  • Ten by asi také upozornil na to, že bergamot zvyšuje fotosenzitivitu pokožky, takže po jeho použitá nelze kůži vystavovat slunci a soláriu.
  • Také by před jeho užíváním varoval těhotné ženy a matky by upozornil, že bergamot není vhodný pro děti do tří let.

Bergamotová silice se používá i pro domácí přípravu masážních krémů a olejů. Kdyby si jím někdo chtěl aromatizovat koupel, musí esenciální olej nejdřív rozmíchat v mléku nebo s trošce smetany. Vznikne tak emulze, která olej ve vodě lépe rozptýlí, takže se neusazuje na hladině. Olej na povrchu hladiny vody při vstávání z lázně ulpí na mokré pokožce a bolestivě ji „popálí“.

Foto: pixabay.com

Zanechte odpověď