Celiakie je choroba dětského věku, charakterizovaná porušeným vstřebáváním živin ve střevě. Příznaky se objeví nejčastěji mezi 6. a 12. měsícem života, skoro vždy však do dvou let. Postižený organismus nedovede trávit lepek (glutén), což je bílkovina povrchní vrstvy obilního zrna. Stav většiny pacientů se po nasazení takzvané bezlepkové diety zlepší. Je ovšem nezbytné vyloučit z jídelníčku všechny potraviny z pšenice, ječmene, žita i ovsa. Místo nich používáme sójovou či kukuřičnou mouku, bramborový nebo kukuřičný škrob, rýžové těstoviny a pohanku.
Jak se celiakie projevuje?
Bezlepková dieta je velmi přísná. Ze stravy jsou vyloučeny všechny obiloviny, protože pacient není schopen strávit lepek – hlavní bílkovinu obilovin. Při této chorobě, zvané celiakie, trpí dítě ve druhém půlroce (po zavedení jíšky, piškotů a krupičné kaše do stravy) bolestmi břicha, nadýmáním, průjmy, hubne, nemá chuť k jídlu, zvětšuje se mu bříško, je chudokrevné a smutné. Při přísné dlouhodobé dietě dokonale prospívá.
Co jíst při bezlepkové dietě?
Nemocnému dítěti můžeme podávat rýži, rýžové těstoviny, pohanku, jáhly a brambory. Výrobky z obilí se však nahrazují někdy dosti obtížně, zejména třeba pečivo. Omezeno není maso, mléko, mléčné výrobky, zelenina, ovoce ani vejce.
Po zjištění správné diagnózy dietu obvykle začínáme dvěma ovocnými dny, pak stravu postupně rozšiřujeme, přičemž velmi pomalu přidáváme zejména tuk.
Není snadné tuto stravu připravovat. Matka si musí opatřit podrobné předpisy.
Naše tipy – recpty na bezlepková jídla
Sójové lívance
1 vejce, 80 g hrubé sójové mouky, 50 g bramborového škrobu Solamyl, lžíce oleje, 1/4 l mléka, na špičku nože pečivového prášku, sůl, olej na opékání, malinový nebo jahodový džem (může být i jiná zavařenina) Z mléka, vajec, oleje, sójové mouky se Solamylem a pečivovým práškem vymícháme hladké těsto na lívance. Mírně osolíme a v lívanečníku vytřeném olejem pečeme malé lívance. Podáváme mazané džemem s bílou kávou nebo kakaem.Dušené karbanátky
150 g mletého masa, jedno vejce, sůl, špetka mletého pepře, 30 g hrubé sójové mouky, 20 g oleje Mleté maso smícháme s hrubou sójovou moukou, vejcem, špetkou soli a mletého pepře. Dobře propracujeme a tvoříme malé karbanátky. Naskládáme je potom do kastrolku vymazaného olejem a dusíme. Měkké karbanátky vyjmeme a šťávu buď zahustíme sójovou jíškou (3 lžičky hladké sojové mouky, 1 lžička Solamylu, 10 g másla) nebo necháme přírodní, nezahuštěnou. Podáváme s vařenými brambory nebo s bramborovou kaší.Květákový nákyp
1/2 květáku, 2 – 3 dl mléka, 6 lžiček hladké sójové mouky, 2 lžičky Solamylu, 30 g másla nebo rostlinného tuku, jedno vejce, 30 g tvrdého sýra, například eidamu, máslo, hrubá sójová mouka na formu, sůl Květák uvaříme v osolené vodě doměkka, zcedíme a rozebereme na drobné růžičky. Z másla či rostlinného tuku a hladké sójové mouky se Solamylem připravíme jíšku, zředíme mlékem, povaříme. Pak přidáme žloutek, růžičky květáku a nakonec lehce vmícháme sníh ušlehaný z bílku. Směsí naplníme formu nebo pekáček dobře vymazaný máslem, který je vysypaný hrubou sójovou moukou. V dobře zahřáté troubě zapékáme. Asi po 1/2 hodině posypeme povrch strouhaným sýrem a ještě na chvíli vložíme do trouby. Podáváme s vařenými brambory, sypanými sekanou petrželkou nebo pažitkou či s bramborovou kaší. Vhodně doplníme zeleninovým salátem nebo kompotem.