Některé matky respektive některé rodiče zajímá způsob, jak využít psychické souhry mezi dítětem a matkou k cílenému a kontrolovanému vyprazdňování dítěte již od jeho raného věku. Teorie, jejíž popularizátorkou je kanadská autorka Ingrid Bauerová, vešla do povědomí pod označením „bezplenková komunikační metoda“. A český „maminkovský slang“ získal další (gramaticky ohýbatelný) výraz – „bezplenkování“.
I novorozenec si prý „řekne“
Ingrid Bauerová v knize Bez plenky seznamuje podrobně, systematicky, a s neskrývaným autorským zaujetím, jak lze od prvních dní využívat nonverbální komunikace mezi matkou a dítětem. Matka, která posléze rozpozná signály dítěte (změna mimiky, změna chování, způsob pláče…) například má-li dětě hlad, je podle Ingrid Bauerové a jejích stoupenců schopna rozpoznat signály, které už i u novorozence provázejí potřebu vyměšování. Matka takový signál zachytí a ihned připraví dítě k vyměšování: svlékne je a v knize popsaným způsobem dítě přidrží nad nějakou hygienickou nádobou a vyčká, až dítě vykoná potřebu. Vyměšování provází vždy stejným zvukem nebo citoslovcem, na které si dítě zvykne.
Jinde to jde po staletí…
Podle zahraničních materiálů se Ingrid Bauerová začala myšlenkou přírodní kojenecké hygieny (která pak vyústila do teorie bezplenkové komunikační metody) zabývat při svých cestách do zemí „třetího světa“ (Indie, Afrika). Povšimla si, že zdejší ženy nosí na svém těle i docela malé děti, které ovšem nemají plenky a přesto nedochází k žádným „nehodám“. Zajímala se o to, jakým způsobem funguje souhra mezi matkou a kojence a tento způsob přírodní kojenecké hygieny vyzkoušela při péči o své děti. Poznatky sdělovala ostatním matkám a dětským ošetřovatelům, s nimiž si vyměňovala zkušenosti. Ty zúročila ve své populární knize o bezplenkové komunikační metodě, která u nás vychází v překladu pod názvem Bez plenek.
Starověkou praxí matek, které tradičně vychovávají dítě bez plen, se zaobírá také Laurie Boucke (kniha Trickle Treat: Diaperless Infant Toaleta Training Method). Autorka byla rovněž ovlivněna indickou praxí výchovy novorozenců bez plenek a přispěla k populararizaci bezplenkové komunikační metody i v západním životním stylu. Podobně jako Ingrid Bauerová také Laurie Boucke využívá k šíření informací moderních informačních metod – internet, DVD nosiče.
Nejde jen o ušetřené pleny
- Důvodem bezplenkové komunikační metody není podle propagátorů myšlenky finanční úspora na plenách (i když to někdy bývá uváděno jako největší výhoda). Bezplenková komunikační metoda slouží k uspokojení potřeb dítěte (podobně jako potřeba jídla, spánku, tepla, komunikace). Využívá vazby mezi matkou a dítětem a posiluje ji.
- Jestliže matka nebo budoucí matka zamýšlí zavést tento způsob kojenecké přírodní hygieny, nebude na škodu jí, ale především dítěti, když se včas a podrobně seznámí se všemi aspekty této metody, a to zejména z přímých zdrojů. Jistě nebude bez zajímavosti i názor pediatra (budoucího pediatra) jejího dítěte.
- K rozhodnutí musí matka dospět včas, a pokud možno ještě před narozením děcka. Aby byla bezplenková komunikační metoda účinná, je nutno s ní začít hned, či nejpozději do čtyř měsíců života dítěte.