Bílý výtok

Bílý vaginální výtok občas znepokojil asi každou ženu fertilního věku. Bílý výtok může trvat jen několik dní – jeho příčiny jsou fyziologické. Když ale bílý výtok neustává, že to povel k návštěvě gynekologické ordinace. Lékař provede poševní výtěr. Tak se zjistí eventuální přítomnost bakterií, plísní a také citlivost na léky, které se pak budou používat. Gynekologické vyšetření není bolestivé a neměly by se ho obávat ani mladé dívky, které ještě neměly pohlavní styk. Teprve po vyšetření a určení diagnózy může lékař předepsat konkrétní léčbu.

Bílý výtok: Možné příčiny

Bílý vaginální výtok může mít víc příčin.

  • Některé ženy ho zaznamenávají v průběhu menstruačního a ovulačního cyklu. Tehdy se objevuje pravidelně – respektive v závislosti na pravidelnosti menstruačního cyklu. Po několika dnech zmizí. Jestliže je krátkodobý bílý výtok pravidelný, musí se s tím žena smířit a v těchto dnech si prádlo opatřovat například tenkou slipovou vložkou. Je dost pravděpodobné, že se tento jev během jev během let změní (například když žena dosáhne plné pohlavní zralosti či po porodu).
  • Bílý výtok, většinou hustý, se objevuje v těhotenství. Nejedná se o příznak nějaké choroby, bílý výtok je reakcí organismu na náhlé změny. Je ale žádoucí, aby o bílém výtoku těhotná žena informovala svého ošetřujícího gynekologa, který zjistí případnou jinou příčinu.
  • Horší je, když bílý poševní výtok značí nějakou chorobu. Nejčastěji to bývá přemnožení mikroorganismu v pochvě. Vaginální mykóza je nejčastější a nejběžnější gynekologické onemocnění. Může postihnout ženy všeho věku. Není nic výjimečného, když vaginální mykózou onemocní a malé dívky. Bílý výtok je typickým příznakem této infekce. Původcem je kvasinka Candida albicans, která je v malém množství přítomna v našem těle, a za normálních okolností žádné potíže nezpůsobuje. Když je ale biochemické prostředí v pochvě narušeno – či „vyvedeno z rovnováhy“ – začne se kvasinka množit, a je problém.

Bílý výtok – příznak kvasinkové infekce

Příznivé podmínky pro přemnožení kvasinky mohou způsobit vnější i vnitřní vlivy.

  • K vnějším patří především nesprávná hygiena (přičemž daleko víc problémů způsobuje hygiena „přehnaná“ než nedostatečná) a dále nevhodné oblékání (spodní prádlo z nesavých syntetických materiálů, kalhoty těsné v oblasti rozkroku). Kvasince se dobře daří ve vlhku a teple, a tak je její výskyt častější v letních měsících. Ženy a dívky kvasince doslova vylepšují životní prostředí, když po koupání na veřejných koupalištích zůstávají v mokrých plavkách nebo když se po osprchování málo otřou a prádlo a oblečení si navlékají na vlhké tělo.
  • Vnitřními příčinami zmnožení kvasinky mohou být některé choroby – nejčastějším důvodem je například cukrovka (patřící do skupiny autoimunitních onemocní). Bílý kvasinkový výtok může být zapříčiněn užíváním antibiotik. Odborníci to vysvětlují tak, že antibiotika sice zlikvidují bakterie způsobující nemoc, proti které mají účinkovat, ale zároveň v organismu – a na jiném místě – zničí mikroorganismy, které udržují rovnováhu chemického prostředí v pochvě. Někdy může příznivé prostředí pro zmnožení kvasinky způsobit hormonální antikoncepce.
  • Poměrně často trpí kvasinkovou mykózou obézní ženy. To má několik příčin. První z nich je fyziologická – v oblasti genitálií mívají pro značnou tělnatost zapařenou kůži, prostřednictvím které se mykóza snadno přenese z jiné části těla do pochvy. Jiným důvodem může být i nadměrná konzumace sladkých pokrmů, kterou obézní ženy občas (rády-nerady) přiznávají. Kvasinkám cukr svědčí, a tak se množí. Proto je při léčbě a prevenci kvasinkové infekce doporučováno omezit sladká jídla.

Léčba bílého výtoku

Při déletrvajícím bílém poševní výtoku je třeba navštívit gynekologa. Ten přesně zjistí jeho příčinu a vhodně zvolenou léčbou ji odstraní, čímž ustane i její příznak – bílý výtok. Tak zvanou samoléčbu si mohou dovolit jen ženy, které „svou mykózu“ bezpečně znají (protože ji mají za stejných okolností opakovaně). A i tehdy je doporučováno používat pouze prostředky z lékárny, které prodávající lékárník popíše a vysvětlí jejich aplikaci.

Zanechte odpověď